Hoşgeldiniz  

YARGITAY KARARLARINDA SOSYAL MEDYANIN GÜCÜ PANELİ KARTAL’DA YAPILDI

admin | 20 Şubat 2017 | Genel, Tüm Manşetler, Yerel Haberler

yargitay-kararlarinda-sosyal-medyanin-gucu-paneli-kartalda-yapildi

 

Kartal Belediyesi, ‘Yargıtay Kararlarında Sosyal Medyanın Gücü’ başlıklı bir panel düzenledi. Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde düzenlenen panelde Av. Ümit Erdem, Av. Arb. Çağrı Şükrü Uluslu ve Av. Gökberk Dumancı konuşmacı olarak yer aldı.

 

Panele Kartal Belediyesi Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyeleri; Yusuf Altay, Mehmet Tirgil, Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Âdem Uçar, Destek Hizmetleri Müdürü Cem Çetin ve Kartallı vatandaşlar katıldı. Av. Ümit Erdem, Av. Arb. Çağrı Şükrü Uluslu ve Av. Gökberk Dumancı’nın Bilişim Hukuku alanında yaptıkları çalışmaların yer aldığı ‘Yargıtay Kararlarında Sosyal Medya’ adlı kitabın ışığında, 2014 Ocak ile 2016 Mayıs arasında sosyal medya açısından önem arz eden 253 yargı kararından örnekler verildi. Panelin, hukuk ve iletişim profesyonellerinden öğrencilere kadar tüm sosyal medya kullanıcılarına faydalı olması hedeflendi.  Konuşmacılar evlilik birliği içinde bir eşin facebook üzerinden başka kişilerle konuşmasının sadakat yükümlülüğünü ihlal edip etmediği, kişilik haklarına saldırı nedeniyle açılmış manevi tazminat davaları, facebook hesabının şahsına ait olmadığını beyan eden taraf için facebook sayfasının tek başına delil olarak kullanılıp kullanılamayacağı, Eşlerden birinin diğer eş adına sosyal medya hesabı açarak delil yaratma çabasının diğer hususlar ile birlikte değerlendirildiğinde kendisini ağır kusurlu duruma sokması gibi birçok konuda aydınlatıcı bilgiler verdi. Konuşmacılar ayrıca iş mahkemeleri konusunda işçinin facebook’ta şirket aleyhindeki paylaşımlarının işverene haklı nedenle iş sözleşmesini fesih hakkını verip vermediği, işçinin bir diğer işçiye sosyal medya üzerinden hakarette bulunmasının işverene haklı nedenle fesih hakkını verip vermediği, sosyal medya hesabından işçinin çalıştığı işyerinin ticari itibarını zedeleyici paylaşım ve mesajlarının işverene haklı nedenle fesih imkânı verip vermediği konuları ile ilgili de katılımcıları aydınlattı.

 

‘Yargıtay Kararlarında Sosyal Medyanın Gücü’ konularında yüzlerce konuya değinen panelistler, internet ortamındaki bir içerik nedeniyle kişilik hakkının ihlal edildiğini iddia eden gerçek veya tüzel kişiler ile kurum ve kuruluşlar, içerik yer sağlayıcısına başvurarak uyarı yöntemi ile içeriğin yayından çıkarılmasını isteyebileceği gibi, doğrudan Sulh Ceza Hâkimliğine başvurarak içeriğe erişimin engellenmesini de isteyebileceğini, kişilik hakkı ihlal edilen kişinin talebi, içerik veya yer sağlayıcı tarafından en geç yirmi dört saat içinde cevaplandırıldığını, talebin sonuçsuz kalması halinde kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle en yakın Sulh Ceza Hâkimliği’ne başvurulabileceği, 5651 sayılı kanun uyarınca, dilekçede belirtilecek URL/Alan Adı/IP adresine/adreslerine erişimin engellenmesinin talep edilmesi gerektiğini belirterek Sulh Ceza Hâkimliği, 5651 sayılı yasanın 9. maddesi kapsamında yapılan başvurunun en geç yirmi dört saat içinde duruşma yapılmaksızın karara bağlandığını, kişilik hakkı ihlalinin tespit edilmesi halinde, ihlale konu içeriğin URL/Alan Adı/IP adresine erişimin engellenmesi kararı verildiğini söyledi.

 

Konuşmacılar, panelin sonunda dinleyicilerden gelen soruları da cevaplandı.

 

165 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,4746
EURO 4,1697
BIST 105.324
ALTIN 146,6888

Son Yorumlar

  Arşivler

  Kent ve Başkan

  Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on VKDigg thisShare on RedditPin on PinterestFlattr the authorShare on StumbleUponShare on TumblrShare on Yummly
  © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
  Reklamı Gizle
  Reklamı Gizle