Hoşgeldiniz  

Unutulan bir gelenek: Gelin hamamı

admin | 17 Şubat 2017 | Genel, Tüm Manşetler, Üst Manşet

Unutulan bir gelenek: Gelin hamamı
Osmanlıdan bu yana süregelen ve düğün stresini atmaya yardımcı olan gelin hamamı geleneği ile biraz rahatlamaya ne dersiniz?

gelin hamamı

Unutulan bir gelenek: Gelin hamamı
Kırılan gerdanlar, atılan göbekler, birdenbire patlak veren kavgalar, barıştıktan sonra yenen yemekler, bağıran tellaklar ve cehennemden daha sıcak buhar banyosu…

En eski ve en köklü Türk geleneklerinden biri olan hamam sefası, kökeni XI. yüzyıla kadar dayanan bir banyo geleneğidir. Türkler, Orta Asya’dan göç edip Anadolu’da yerleşik hayata geçtikleri zaman İslamiyet’i kabul etmeleriyle birlikte, temiz olmaya daha çok özen göstermiş ve bu ihtiyaçlarını karşılayacak yapılar inşa etmiştir.

”Yeni deri” çıkarana kadar hamamdan çıkmazlardı
Osmanlı’da her asker savaşa gitmeden önce hamama girer ve tellak efendi sırtlarından ”yeni deri” çıkarana kadar oradan çıkmazlardı. Çünkü o dönemde yaygın olan batıl inanç, savaşa temiz bir şekilde çıkmamanın uğursuzluk getireceğiydi. Ayrıca savaş esnasında şehitlik mertebesine ulaştıklarında Hakk’ın karşısına temiz bir şekilde çıkmak istemeleri de onların ‘hamam sefalarının’ uzun sürmesini sağlıyordu.

Günümüzde banyoların evlerin içinde olması ve istenilen zamanda sıcak suya erişilmesi hamam kültürünün tam olarak tanınmamasına neden olsa da, bu kültür meraklıları tarafından gelin hamamı, damat hamamı ve hamam sefası gibi farklı etkinliklerle yaşatılıyor.

women-bath2

Gelin hamamı nedir
Eskilerden beri yapılan bu adetin amacı kayınvalide ve gelin için başkadır. Çünkü gelinlerin amacı sevdiği dostları ve saydığı büyükleri ile düğün öncesi biraz sefa sürüp eğlenmekken, kayınvalideler için bu adetin amacı gelini hamama götürerek vücudunu incelemek ve kusuru olup olmadığını görmektir. Tabi gelini ile ilgili yapacağı dedikodu da cabası. Geleneğin çıkış noktası ve amacı her ne olursa olsun iki tarafın da yenilen yemekler, kırılan gerdanlar ve insanın içini bir hoş eden müzikle atılan göbeklerle memlun olduğu bir gerçek.

Sizler için düğününüze az kala sevdiğiniz insanlar ve saydığınız aile büyükleri ile hem eğlenebileceğiniz hem de o yoğun buharın keyfini sürebileceğiniz İstanbul’daki en iyi  hamamı belirledik. Tıklayınız. http://www.galatasarayhamami.com/

231 Kez Görüntülendi.
Etiketler: , ,

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,4982
EURO 4,1826
BIST 104.123
ALTIN 145,9520

Son Yorumlar

  Arşivler

  Kent ve Başkan

  Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on VKDigg thisShare on RedditPin on PinterestFlattr the authorShare on StumbleUponShare on TumblrShare on Yummly
  © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
  Reklamı Gizle
  Reklamı Gizle