Hoşgeldiniz  

‘Sessiz katile’ karşı eğitim seferberliği

admin | 07 Şubat 2017 | Genel, Tüm Manşetler, Üst Manşet, Yerel Haberler

 

Karşıyaka Belediyesi, kış aylarında soba ve bacalardan kaynaklanan karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı halkı bilinçlendirmek için harekete geçti. Soba kullanımının yaygın olduğu mahallelerde uzmanlar halkla buluşarak hayat kurtaran bilgiler verecek, afiş ve broşür çalışmalarıyla farkındalık yaratılacak.

 

6 MAHALLEDE EĞİTİM

Karşıyaka Belediyesi Afet ve Acil Durum Koordinasyon Merkezi öncülüğünde hayata geçirilecek eğitimler 6 mahalleyi kapsayacak. İlk eğitim; İnönü Mahallesi İsmail Hakkı Tonguç Kütüphanesi’nde, 13 Şubat Pazartesi günü saat 13.30’da gerçekleşecek. 14 Şubat’ta Örnekköy Mahallesi’nde kurulacak eğitim çadırındaki toplantı saat da 15.00’te başlayacak. 17 Şubat’ta İmbatlı Mahalle Muhtarlığı yanı, 21 Şubat’ta Zübeyde Hanım Mahallesi İsmail Cem Kültür Merkezi, 23 Şubat’ta Latife Hanım Mahallesi Kars Gönüllüler Derneği, 2 Mart’ta Cumhuriyet Mahalle Muhtarlığı yanında eğitimler verilecek.

 

HAYATİ TEDBİRLER

Karbonmonoksit gazının; tatsız, renksiz, kokusuz olduğu ve tahriş etmediği için ‘sessiz katil’ olarak bilindiğini anlatan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Soba zehirlenmeleri ve buna bağlı olarak yaşanan olumsuzluklar ne yazık ki artıyor. Bu durumun önüne geçmek için Afet ve Acil Durum Koordinasyon Merkezimiz bünyesinde eğitimlere başlıyoruz. Karbonmonoksit zehirlenmelerinden korunmak için; kullanılan her türlü ısıtma cihazının kalite ve garanti belgelerine dikkat edilmelidir. Yakıt mutlaka izin belgeli satıcılardan alınmalıdır. Bacalar standartlara uygun olmalı, düzenli olarak yetkili kişilere temizletilmelidir. Eğitimlerde hayati önem taşıyan bu ve benzeri tedbirlere dikkat çekeceğiz” dedi.

 

NELER YAPILMALI?

Karşıyaka Belediyesi Afet ve Acil Durum Koordinasyon Merkezi Eğitmeni Ömer Karaca da zehirlenme vakalarında uygulanması gereken ‘altın kurallar’ olduğunu belirterek “Soğukkanlı olunmalı ve 112 Acil Yardım Servisi aranmalıdır. Bu sürede de hasta açık havaya çıkarılmalı, hareket ettirilmemeli ve kesinlikle yürütülmemelidir. Solunum güçleşmişse suni solunum yapılmalıdır. Kişi zehirlendiğinden şüpheleniyorsa, hemen camlar açılmalı ve hızla ortamdan uzaklaşmalıdır. Toplantılarda vereceğimiz ilk yardım bilgileriyle, halkımızın bu anlamda da bilinçlenmesini sağlamış olacağız” diye konuştu.

karsiyaka_8257 karsiyaka_8251

KOMUR SOBASINDAN KAYNAKLANAN KARBONMONOKSIT GAZINDAN ZEHIRLENMEMEK ICIN KALITELI KOMUR KULLANIMINA, BACA TEMIZLIGINE, GECE YANAN SOBA UZERINE KOMUR ATMAMAYA VE LODOSLU HAVALARDA SOBA YAKMAMAYA DIKKAT EDILMESI GEREKTIGI BILDIRILDI. (ANADOLU AJANSI - FERDI AKILLI) (20081026)

KOMUR SOBASINDAN KAYNAKLANAN KARBONMONOKSIT GAZINDAN ZEHIRLENMEMEK ICIN KALITELI KOMUR KULLANIMINA, BACA TEMIZLIGINE, GECE YANAN SOBA UZERINE KOMUR ATMAMAYA VE LODOSLU HAVALARDA SOBA YAKMAMAYA DIKKAT EDILMESI GEREKTIGI BILDIRILDI. 

karsiyaka_3567karsiyaka_2016 karsiyaka_1501

308 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,4955
EURO 4,1305
BIST 108.895
ALTIN 144,8582

Son Yorumlar

  Arşivler

  Kent ve Başkan

  Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on VKDigg thisShare on RedditPin on PinterestFlattr the authorShare on StumbleUponShare on TumblrShare on Yummly
  © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
  Reklamı Gizle
  Reklamı Gizle