Hoşgeldiniz  

Pekdaş: “Farklılıklarımız ile güzeliz”

admin | 27 Mart 2017 | Genel, Yerel Haberler

 

 

 

Çat kapı ev ziyaretlerini sürdüren Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, bu kez İzmir’in tarihi semti Basmane’nin Etiler Mahallesi’ne konuk oldu. Etiler Mahalle Muhtarı Talip Çoban’ın evini ziyaret eden Başkan Pekdaş’ı burada Beşire Çoban ve mahalle sakini kadınlar karşıladı. Vatandaşların istek ve önerini dinleyen Pekdaş’a diğer ev ziyaretlerinde olduğu gibi bu gezisinde de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konak İlçe Kadın Kolları Başkanı Nurten Serhadbeyi ve ilçe kadın kolları yöneticileri eşlik etti.

 

İSTEK VE TALEPLERİ DİNLEDİ

Başkan Pekdaş’ın mahallerine geldiğini duyan mahalle sakini kadınlar komşuları Beşire Çoban’ın evine adeta akın etti. Kahvelerin içilip bol bol sohbetin edildiği ziyarette Etiler Mahallesi Muhtarı Talip Çoban da hazır bulundu. İlk defa bir belediye başkanının evlerini ziyaret ettiğini dile getiren Çoban, Başkan Sema Pekdaş’a teşekkür etti. Pekdaş’ın kendilerine göstermiş olduğu yakınlığa vurgu yapan Çoban, “Bu ziyaretle bizleri çok mutlu ettiniz. Evimize hoş geldiniz” dedi.

 

‘DOĞALGAZ BELEDİYENİN İŞİ DEĞİL’

İzmir’in en eski semtlerinden biri olan Basmane’deki mevcut durumunun yarattığı sıkıntıların konuşulduğu buluşmada Başkan Pekdaş, altyapıdan doğalgaza, tarihi binaların restorasyonundan mülteci sorununa kadar pek çok konuda açıklamalar yaptı. Evlerine doğalgaz bağlatılmasını isteyen mahalle sakinlerinin bu talebini haklı bulan ancak çözümün adresinin belediye olmadığını söyleyen Başkan Pekdaş, “Doğalgaz işi yerel yönetimlerin işi değildir. Bu işi yapan özel bir şirket var. Doğal olarak bu şirket bir yatırım yapmadan önce orada kar edip etmeyeceğini düşünür. Ona göre plan yapar. Burada doğalgaz bağlatacak evlerin sayısı hesaplanır, abonelik sayısı belirlenir ve eğer şirket kar ediyorsa borular döşenir. Buna biz karışamayız. Bu tamamen şirketin alacağı bir karardır” dedi.
‘TARİHİ KURTARMAK HEPİMİZİN GÖREVİ’

Basmane’nin çok eski bir yerleşim yeri olduğunu, bu nedenle çok sayıda tescilli yapıya ev sahipliği yaptığını dile getiren Başkan Pekdaş; büyük çoğunluğu özel mülkiyet olan bu yapıların restorasyonla yeniden kente kazandırılması için mutlaka devlet bütçesinden pay ayrılması gerektiğini söyledi. İzmir’in en çok tescilli binasına ev sahipliği yapan ilçe olduklarını ancak devletten yeterince destek alamadıklarını belirten Pekdaş, ödenen emlak vergilerinden kesilen paylardan oluşan fondan aktarılması gereken oranı alamadıklarından yakındı. Sınırlı belediye bütçesiyle bu restorasyonları yapacak güce sahip olmadıklarını vurgulayan Pekdaş, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu konuda çözüme dönük adımlar atmasını beklediklerini söyledi.
‘PARA VERDİK ALDIK’

Restorasyonunu belediyenin yaptığı ve şuanda Basmane Semt Merkezi olarak hizmet veren tarihi binayı bile Kadın, Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan para vererek satın almak zorunda kaldıklarını söyleyen Pekdaş, “Biz elimizdeki güçle yeni yerler satın alıyor, restorasyon projeleri yapıyoruz. Ama sadece Konak’ta 2 bin 500 civarında tescilli bina var. Belediye bütçesiyle bu kotarılacak iş değil. Tarihi mekanların onarımı için ayrılan bir fon var ama bu fonlardan yeterince pay alamıyoruz. Vali Bey ile görüştüm, projelerimiz için destek vereceğini söyledi. Umarım bu desteği alırız. Çünkü şehrin değerlerini şehre kazandırmak için hakkımız olan payların verilmesi gerekiyor” dedi.

 

‘BİRBİRİMİZLE BARIŞIK OLMALIYIZ’

Ziyarette 16 Nisan’da yapılacak referandum da konuşuldu. Sonucun herkes için ‘hayır’lı olmasını dileyen Başkan Pekdaş, “Elbette herkes aynı düşünmek zorunda değil. Her konuda aynı düşünceye sahip insan olamaz. Ancak bizler birbirimizle barışık olmak zorundayız. Farklı düşünceleri cezalandırmak yerine hoşgörü ile bakmak gerekir. Zaten ayrı söylemler olmasaydı dünya bugünkü gelişmiş haline gelemezdi.” dedi. Yaklaşık iki saat süren keyifli ve sıcak sohbet sonunda Etiler Mahallesi sakinleri Başkan Pekdaş’a teşekkür ederek, kendilerini burada görmekten hep memnun olacaklarını söyledi.

 

36 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,5242
EURO 4,1315
BIST 106.260
ALTIN 144,2303

Son Yorumlar

  Arşivler

  Kent ve Başkan

  Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on VKDigg thisShare on RedditPin on PinterestFlattr the authorShare on StumbleUponShare on TumblrShare on Yummly
  © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
  Reklamı Gizle
  Reklamı Gizle