Hoşgeldiniz  

Öykü Günleri 15. kez ‘Merhaba’ dedi

admin | 18 Şubat 2017 | Genel, Tüm Manşetler, Yerel Haberler

Türk Edebiyatı’nın usta isimlerini edebiyatseverlerle buluşturan İzmir Öykü Günleri, Konak Belediyesi’nin ev sahipliğinde 15’inci kez İzmirlilerle buluştu. İki gün sürecek etkinliğin açılış töreni Konak Belediyesi Selahattin Akçiçek Eşrafpaşa Kültür Merkezi’nde yapıldı. Bu yıl ‘Öykü ile Ayakta Kalmak’ temasıyla edebiyatseverlerle buluşan etkinliğin Onur Konuğu ise Türk Edebiyatının öncü kadın yazarlarından Ayla Kutlu oldu. Açılışı büyük ilgi gören etkinliğin sunumunu Yazar Yunus Bekir Yurdakul üstlendi.

EDEBİYAT İLE DİRENMEK

İki gün sürecek etkinliğin açılışında ‘Dünden Bugüne İzmir Öykü Günleri’ adı altında geride bırakılan 14 yılda Öykü Günleri’ne konuk olan yazarlar ve düzenlenen panellerin hatırlatıldığı kısa film gösterimi yapıldı. Daha sonra gazeteci-yazar Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay adına ‘Edebiyat ile Direnmek’ isimli söyleşi düzenlendi. Yıldız İlhan’ın yönettiği oturumda Asuman Susam ve Murat Özyaşar, edebiyatın edebiyatçıların nasıl ayakta kalması gerektiği üzerine konuştu. Oturum öncesi Aslı Erdoğan’ın kaleme aldığı 15. Öykü Günleri Bildirgesi de öykücü Hasibe Özdemir tarafından seslendirildi.

EZİLEN KADINLAR ÖN PLANDA

Bu yıl da dolu dolu geçen Öykü Günleri’nde Yazar Osman Akbaşak ile eleştirmen Mine Hoşcan Bilge’nin hazırladığı ‘Seslerle ve Sözlerle Ayla Kutlu’ kısa filmi de gösterildi. Onur Konuğu Ayla Kutlu’nun kendi sesinden yaşam hikayesi ve yazarlığa başlama serüveninin anlatıldığı filmin ardından Mine Hoşcan, Bilge Ayla Kutlu’nun ‘Sen de Gitme Triyandafilis’ öykü çözümlemesiyle edebiyatseverlere seslendi. Gün boyu devam eden oturumlarda ‘Ayla Kutlu Edebiyatı’ adıyla yazarın eserleri mercek altına alındı. Çağdaş Türk Edebiyatının önemli kadın yazarlarından biri olan Kutlu’nun roman, kısa öykü, anı ve çocuk edebiyatından ve hatta özel yaşamından kesitleri de yazar Yunus Bekir Yurdakul’un yönettiği oturumda yazar Adnan Özyalçıner, Berat Alanyalı ve Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Öğretim görevlisi Prof. Dr. Dilek Direnç tarafından dile getirildi.

SANATIN KANATLI ÇOCUKLARI

Konuşmaların ardından Onur Konuğu Ayla Kutlu’ya Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş adına Belediye Başkan Yardımcısı Eser Atak çiçek takdim etti. Bu yıl 40. sanat yılını kutlayan Kutlu, öyküyü ‘sanatın kanatlı çocukları’ olarak tanımladı. Kutlu, Onur Konuğu olarak kendisini davet eden Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’a, okurlarına, salonu dolduran konuklara, kendisi hakkında konuşan ve gözlerini yaşartan yazarlara ve sevgilerini ileten herkese teşekkür etti. Yazar Kutlu günün sonunda edebiyatseverlere kitaplarını imzalamayı ve onlarla hatıra fotoğrafı çektirmeyi de unutmadı.

oyku-gunleri-15-kez-merhaba-dedi

103 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,4955
EURO 4,1305
BIST 108.895
ALTIN 144,8582

Son Yorumlar

  Arşivler

  Kent ve Başkan

  Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on VKDigg thisShare on RedditPin on PinterestFlattr the authorShare on StumbleUponShare on TumblrShare on Yummly
  © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
  Reklamı Gizle
  Reklamı Gizle