Hoşgeldiniz  

Ötekileştirmeden birbirimizin hikâyesini dinlemek zorundayız!

admin | 02 Şubat 2017 | Etkinlik, Genel, Tüm Manşetler, Yerel Haberler

 

Yazar ve seslendirme sanatçısı Yekta Kopan, toplum olarak zor zamanlar yaşadığımıza dikkati çekti. Kopan, bu zor zamanları atlatmanın yolunun, insanların birbirilerini ötekileştirmeden dinlemeleriyle mümkün olabileceğini ifade etti.

Karabağlar Belediyesi tarafından düzenlenen “Kahve Tadında Karabağlar” etkinliği kapsamında gerçekleştirilen söyleşiye katılan yazar ve seslendirme sanatçısı Yekta Kopan, edebiyattan siyasete uzanan yelpazede dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Bizi insan yapan şey birbirimize hikâyelerimizi anlatabilme becerisidir

Toplumu oluşturan bireylerin birbirlerini ötekileştirmeden dinlemesinin önemine vurgu yapan Yekta Kopan, şunları söyledi: “Biz ne yazık ki bu coğrafyada uzun bir süredir bu coğrafyanın arızaları nedeniyle, bir araya gelme cesaretini yitirir hale geldik. Oysa biz birbirine dokunmaktan, birbirini anlamaktan en önemlisi de birbirini dinlemekten hiç korkmayan, birbirini dinleme konusunda meselesi olmayan bir toplumduk. Bunu herhangi bir siyasi cümle içine sıkıştırmayacağım ama uzun bir zamandır birbirini dinleme meselesinden çok uzaklaşır hale geldik. Oysa insanı insan yapan bir diğeriyle ilişki kurmasını sağlayan dildir. Yani aslında bizi insan yapan şey birbirimize hikâyelerimizi anlatabilme becerisidir.”

Kitaplardan bir battaniye kurup altına saklanacak değilim

İnsanların birbirine karşı anlayışlı olması gerektiğini, anlatmak kadar dinlemenin de güzelliği fark edildiğinde evrenin daha da güzel olacağını vurgulayan Kopan sözlerini şöyle sürdürdü: “Kendime kitaplardan bir battaniye kurup altına saklanamayacak kadar kötü zamanlar yaşıyorum. Çocuklar ölüyor bu ülkede. İnsanlar ölüyor bu ülkede. Elbette ki bütün bunların altından kalkmak o kadar da kolay değil. Yok, işte kitaplarıma sığınıyorum işte düşüncelerime sığınıyorum. Dostlarımla sohbet ediyorum. Falan filan diyerek geçiştirilebilecek bir şey değil. Ama buradan da böyle dramatik karanlık bir tablo çıkarmayacağım. Kendine insan diyen hikâyesini anlatır. Diğerine de insan diyebilmem için onun hikâyeyi dinleme yeteneğini görmem lazım. Anlatmak kadar dinlemenin de güzel olduğunu hatırladığımız günlerde evren de daha güzel olacak.”

Yöneticiliğini Gülşah Elikbank’ın yaptığı söyleşi sonrasında Yekta Kopan, okuyucuları için kitaplarını da imzaladı.

img_8893 img_8907

 

 

 

 

146 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,4981
EURO 4,1154
BIST 109.120
ALTIN 144,6244

Son Yorumlar

  Arşivler

  Kent ve Başkan

  Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on VKDigg thisShare on RedditPin on PinterestFlattr the authorShare on StumbleUponShare on TumblrShare on Yummly
  © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
  Reklamı Gizle
  Reklamı Gizle