Hoşgeldiniz  

Muharrem İnce, Başkan Kocaoğlu’nu ziyaret etti

admin | 31 Mart 2017 | Genel, Tüm Manşetler, Yerel Haberler

 

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi Yalova Milletvekili Muharrem İnce, referandum öncesinde ‘hayır’ mitingi için İzmir’e geldi. Cumhuriyet Meydanı’nda partililere seslenecek olan İnce, miting öncesi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret etti. CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Balıkesir Milletvekili Namık Havutça ve CHP İzmir İl Başkanı Ali Asuman Güven’in de eşlik ettiği ziyarette konuşan İnce, 16 Nisan’da yapılacak referandum öncesi düzenledikleri mitinglerle halka neden ‘hayır’ demeleri gerektiğini anlattıklarını belirtti. Meydanlarda 18 maddelik anayasa değişikliği teklifinin içeriği ile ilgili tartışmaların olmadığına değinen İnce, “Neden ‘evet’ dememiz gerektiğini kimse anlatmıyor. Oysa biz meydanlarda neden ‘hayır’ dememiz gerektiğini anlatıyoruz. ‘Evet’ denildiğinde milletin başına neler geleceğini,  kanunların yerine Cumhurbaşkanı’nın kararnamelerinin yer alacağını,  Cumhurbaşkanı’nın 6 ay süreyle olağanüstü hal ilan etme yetkisi verileceğini,  18 yaşında milletvekili olmanın neler getireceğini anlatıyoruz” diye konuştu.

 

“Neden hayır?”

Yeni Anayasa değişiklik maddelerinde,  Cumhurbaşkanı’nın meclisi feshetme yetkisinin en çok konuşulan maddelerden biri olduğunu söyleyen İnce, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İçerisinde ‘fesih’ sözcüğü geçmiyor.  Doğru ama ‘seçim yapıldı’ diyelim.  5 yıllığına yapıldı.  Cumhurbaşkanı milletvekillerini 5 yıllığına seçti.  Aradan 8 ay geçti.  Cumhurbaşkanı’nın 8 ay sonra meclisi yenileme hakkı var mı? Var.  O zaman bu fesihtir.  5 yılı beklemeden,  kimseye danışmadan,  herhangi bir şarta bağlı kalmaksızın tek başına bunu yapabiliyor. Ayrıca anayasa değişirse şu an Meclis’in yaptığı, Sayıştay’ın denetlediği 80 milyonunun bütçesini Cumhurbaşkanı tek başına yapabilecek. Meclis kabul etmese bile geçen yıla bir artış koyarak devam ettirebiliyor. Ben yeni Anayasa değişikliği teklifini milletimizin reddedeceğine inanıyorum.  Tek adamlık anayasasına ‘hayır’ diyoruz.  ‘Hayır’ demeliyiz.  Bu maddeler tek tek anlatılsa, yüzde 1 bile ‘evet’ çıkmayacak”.

İnce konuşmasının sonunda İzmir halkını Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak mitinge çağırdı.

 

170 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,4848
EURO 4,1094
BIST 108.953
ALTIN 144,6026

Son Yorumlar

  Arşivler

  Kent ve Başkan

  Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on VKDigg thisShare on RedditPin on PinterestFlattr the authorShare on StumbleUponShare on TumblrShare on Yummly
  © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
  Reklamı Gizle
  Reklamı Gizle