Hoşgeldiniz  

KUŞADASI BELEDİYESİ TARİHİ DOKUYU KORUMA PROJELERİNE DEVAM EDİYOR

admin | 16 Ağustos 2017 | Genel, Tüm Manşetler, Yerel Haberler

 

Kuşadası Belediyesi, tarihi dokuyu korumak amacıyla başlattığı çalışmaları aralıksız sürdürüyor. Tarihi dokuyu koruma projeleri kapsamında Yıldırım Caddesi ve Yıldız Sokak’ta bulunan Anıtlar Kurulu’ndan onaylı iki tarihi Kuşadası evinin restorasyon çalışmalarında son aşamaya gelinirken Kuşadası’nın en eski öğretmenlerinden Sevil Altaş tarafından Kuşadası Belediyesi’ne bağışlanan Dağ Mahallesi Okurlar Sokak’ta bulunan binanın restorasyon çalışmalarına ise başlandı.

Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı ve Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Şerifoğlu, Kuşadası Belediyesi tarafından Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın (GEKA) desteği ile yaşama geçirilen “Tarihi Kuşadası Limanı ve Kültürel Rotalar” başlıklı proje kapsamında restorasyon çalışmaları devam eden evler ile 2012 yılında Kuşadalı hayırsever Sevil Altaş tarafından Kuşadası Belediyesi’ne bağışlanan binada başlatılan çalışmaları inceledi.

Tarihi Kuşadası evlerinin turizme kazandırılması, yöresel ürünlerin, tarihi ve kültürel değerlerin turizme entegre edilmesi ile Kuşadası genelinde çeşitli kültürel rotaların oluşturulması hedefiyle hazırlanan proje kapsamında Anıtlar Kurulu’ndan onaylı iki tarihi Kuşadası evinin restorasyon çalışmaları son aşamaya geldi. Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından Yıldırım Caddesi üzerinde yer alan bina “Türk Kahvesi Evi”, Yıldız Sokak’ta yer alan bina ise “Ege Mutfağı” adıyla hizmet vermeye başlayacak.

Başkan Kayalı, GEKA desteği ile restorasyon çalışmaları devam etmekte olan binalarda yaptığı incelemenin ardından Kuşadalı hayırsever Sevil Altaş tarafından mülkiyeti Kuşadası Belediyesi’ne, intifa hakkının ise yüzde ellisi Kuşadası Belediyesi’ne yüzde ellisi KEGEV’e Sevil-Yaşar Altaş Eğitim ve Kültür Merkezi olarak kullanılmak üzere bağışlanan Dağ Mahallesi Okurlar Sokak’ta bulunan binayı ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Sevil Altaş Evi’nde Kuşadası Belediyesi tarafından, Aydın Valiliği Yatırım İzleme Ve Koordinasyon Başkanlığı desteği ile yürütülen çalışmaların yılsonuna kadar bitirilmesi hedefleniyor.

72 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,5084
EURO 4,1723
BIST 105.324
ALTIN 146,6178

Son Yorumlar

  Arşivler

  Kent ve Başkan

  Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on VKDigg thisShare on RedditPin on PinterestFlattr the authorShare on StumbleUponShare on TumblrShare on Yummly
  © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
  Reklamı Gizle
  Reklamı Gizle