Hoşgeldiniz  

İki yılda 36 bin ziyaretçiyi ağırladı

admin | 05 Ocak 2017 | Genel, Tüm Manşetler, Yerel Haberler

Yeşilova Höyüğü’ne yoğun ilgi

 

İzmir’de yerleşik hayatın 8500 yıl öncesine dayandığını kanıtlayan buluntuların çıkarıldığı Yeşilova Höyüğü, ziyaretçi akınına uğruyor. Kazı Heyeti Başkanı Yardımcı Doçent Doktor Zafer Derin Bornova Belediye Meclisi’nde yaptığı sunumda iki yılda Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi’nin 36 bin ziyaretçiyi ağırladığını söyledi. Bu sayının İzmir Arkeoloji Müzesi ziyaretçi rakamlarına yakın olduğunu belirten Derin, Bornova Belediyesi’nin kazıların yapıldığı alanın hemen yanındaki Ziyaretçi Merkezi’nin fark yarattığını vurgulayarak, “Türkiye’nin hiçbir kazı alanında böyle bir imkan yok. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bornova Belediyesi’ne verdikleri katkılardan dolayı teşekkür ediyoruz. Bu katkılar sayesinde 11 ay boyunca alanda kazılara devam ediyoruz” dedi.

Türkiye’nin en kıymetli arkeolojik alınlarından biri olan Yeşilova Höyüğü’ne olan ilgi her geçen gün artıyor. Bornova Belediye Meclisi’ne Yeşilova Höyüğü ile ilgili bir sunum yapan Kazı Heyeti Başkanı Yardımcı Doçent Doktor Zafer Derin iki yılda 36 bin ziyaretçi ağırladıklarını söyledi. Derin bu sayının İzmir Arkeoloji Müzesi ziyaretçi rakamlarına yaklaştığını vurguladı.

Bornova Belediyesi’nin kazıların yapıldığı alanın hemen yanındaki Ziyaretçi Merkezi’nin fark yarattığı vurgulayan Derin, “Türkiye’nin hiçbir kazı alanında böyle bir imkan yok. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bornova Belediyesi’ne verdikleri katkılardan dolayı teşekkür ediyoruz. Bu katkılar sayesinde 11 ay boyunca alanda kazılara devam ediyoruz. 2016 yılında Yeşilova Höyüğü kazılarından çıkan 542 eseri İzmir Arkeoloji Müzesi’ne teslim ettik” dedi.

Yeşilova Höyüğü ve  hemen yakınındaki Yassıtepe Höyüğü’nde Ege Üniversitesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bornova Belediyesi’nin desteğiyle yürütülen kazılarda Ege kültürüne ait heyecan verici bulguların ortaya çıktığını vurgulayan Derin şu bilgileri verdi: “Bugüne kadar Neolitik ve Erken Tunç dönemlerini ait envanter ve etütlük nitelikte eselerin çıkarıldığı Yeşilova Höyüğü’nün ardından Forum Bornova’nın hemen karşısında yer alan Yassıtepe Höyüğü’nde de önemli kalıntılara ulaşıldı. Bölgede devam eden kazılarda Bornova Belediyesi’nin üretimi konusunda önemli çalışmalar yaptığı Dünyaca ünlü Bornova Misket Üzümü’ne ait olduğu tahmin edilen 5 bin yıllık üzüm çekirdekleri ve taneleri bulundu. Bölgede yaptığımız kazılarla Batı Anadolu Kültür Tarihi’ne yeni bulgular kazandırmaya devam edeceğiz.”

Turizm kenti olmak istiyoruz

 

Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila da en önemli hedeflerinden birinin Bornova’yı aynı zamanda bir turizm kenti haline getirmek olduğunu belirterek şöyle konuştu: ““Yeşilova Höyüğü sadece Bornova değil, İzmir’deki en eski yerleşim alanı. Biz de Bornova Belediyesi olarak bu alanı tanıtmak için Ege Üniversitemizle işbirliği içerisinde önemli çalışmalar yapıyoruz. Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi de bu anlamda çok önemli. Burayı da içine alan kültür turları düzenliyoruz ve Bornovalıların öncelikle kendi kentlerindeki tarihi ve doğal değerleri tanımalarını sağlıyoruz.”

5j7a8362 5j7a8357 5j7a8353 5j7a83475j7a8340 5j7a5755 5j7a5710 5j7a57065j7a5690 _mg_0202

33 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,4746
EURO 4,1697
BIST 105.324
ALTIN 146,6888

Son Yorumlar

  Arşivler

  Kent ve Başkan

  Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on VKDigg thisShare on RedditPin on PinterestFlattr the authorShare on StumbleUponShare on TumblrShare on Yummly
  © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
  Reklamı Gizle
  Reklamı Gizle