Hoşgeldiniz  

GÜNEŞ ENERJİSİNDEN ELEKTİRİK ÜRETİMİ BAŞLADI

admin | 04 Ocak 2017 | Genel, Tüm Manşetler, Yerel Haberler

Çiğli Belediyesi tarafından Uğur Mumcu Mahallesi’ndeki foto voltaik enerjili uzay çatılı pazar yerinde deneme elektrik üretimi başladı, 10 gün içinde belediye şantiyesinde kullanılabilecek.

Çiğli Belediyesinin Uğur Mumcu Mahallesi’nde bulunan 16 bin 500 metrekarelik şantiye tesislerinin kullandığı elektrik enerjisinin tamamını karşılayacak olan sistem, şantiye tesislerinin hemen yanında yapın pazar yerinin çatısına kuruldu. Güneş ışınından elektrik enerjisi üreten 1600 adet foto voltaik güneş paneli, 6 bin metrekarelik uzay çatılı kapalı pazaryeri nin çatısına 30 derecelik açı ile yerleştirildi.  Güneş panelleri anlık 404 kw’lik, yıllık ise 650 bin kwh enerji üreterek, belediye şantiyesinin tüm elektrik enerji ihtiyacını karşılayacak. Güneş enerjisinden maksimum düzeyde yararlanılan sistem deneme üretime başladı. Üretilen elektrik 10 gün içinde belediye şantiyesinde kullanılacak.

Çiğli’de ilk

Kendi elektriğini üretmenin ekonomik anlamda belediyeye büyük katkı sağlayacağını belirten Başkan Hasan Arslan, Çiğli’de böyle bir yatırımın daha önce yapılmadığına dikkat çekti. Başkan Hasan Arslan, belediye şantiyesinin yıllık enerjini bu sistemden sağlayacaklarını belirterek “Aylık 20 bin lirayı bulanşantiye elektrik faturasındankar edeceğiz. Güneşi bol bir kentte yaşıyoruz ve elektrik enerjisi üretmememiz için hiçbir neden yok. Araştırdık ve kendi enerjimizi üretmeye karar verdik. Altta semt pazar yeri üstte ise elektrik üreten enerji panellerimizvar.Tüm şantiyemizin elektriğini buradan karşılayacağız. Şantiyemiz yeni yapılan seramızla daha da büyüyecek. Bu nedenle kendi enerjimizi üreterek önemli oranda tasarruf sağlayacağız. Deneme üretimimiz başarılı. Bir hafta on gün içinde kendi elektriğimizi şantiyemize vereceğiz” diye konuştu.

dsc_0681 dsc_0663 dsc_0671

257 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,4746
EURO 4,1697
BIST 105.324
ALTIN 146,6888

Son Yorumlar

  Arşivler

  Kent ve Başkan

  Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on VKDigg thisShare on RedditPin on PinterestFlattr the authorShare on StumbleUponShare on TumblrShare on Yummly
  © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
  Reklamı Gizle
  Reklamı Gizle