Hoşgeldiniz  

Geri dönüşümde öncü kent Karşıyaka 23 ton atığı geri kazandık

admin | 04 Ocak 2017 | Genel, Tüm Manşetler, Yerel Haberler

 

 

Çevreci hizmet ve projeleriyle adından söz ettiren Karşıyaka Belediyesi, öncü bir yatırıma daha imza atarak İzmir’de ilk kez 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi ve Çöp Transfer İstasyonu kurdu. Hem doğanın korunmasına hem de ekonomiye katkı sağlayan merkezde, 4 ayda 23 ton atık geri dönüşüme kazandırıldı.
TÜRKİYE’DE SAYILI, İZMİR’DE TEK

Karşıyaka Belediyesi, İzmir’in ilk ‘1. Sınıf Atık Getirme Merkezi ve Çöp Transfer İstasyonu’nu Latife Hanım Mahallesi’nde inşa etti. Türkiye’nin de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onaylı ilk merkezlerinden biri olan üç katlı modern tesis, bin 600 metrekare alan üzerine kuruldu. Geçtiğimiz Eylül ayı itibariyle, 13 ayrı kalemde atık toplanarak geri dönüşüme ve üretime kazandırılmaya başlandı.
4 AYDA TONLARCA ATIK TOPLANDI

Tesiste 4 ayda; 15 bin 640 kilogram karışık ambalaj, 2 bin 170 kilogram plastik, bin 600 kilogram atık pil, bin 230 kilogram metal, 962 kilogram bitkisel yağ, 980 kilogram cam ambalaj, ve 200 kilogram ömrünü tamamlamış lastik, 140 kilogram elektronik atık ve 94 kilogram son kullanma tarihi geçmiş ilaç toplandı.
SEYYAR MERKEZLERDEN TESİSE

Atık Getirme Merkezi’nde biriktirilen atıklar; Zübeyde Hanım Mahallesi KSK 100. Yıl Meydanı yanında ve Mavişehir Ege Park AVM’nin otoparkında oluşturulan seyyar atık getirme merkezlerinden toplanıyor. Karşıyakalılar seyyar merkezlere; ambalaj atıkları (kağıt, karton, plastik, metal, cam), elektronik atıklar, kullanılmış yağ ve atık pilleri bırakabiliyor. Ayrıca vatandaşlar geri dönüştürülebilir atıklarını Latife Hanım Mahallesi’ndeki tesise de götürebiliyor. Burada 13 ayrı grupta toplanan atıklar, lisanslı firmalara teslim edilerek geri dönüşüme ve üretime kazandırılıyor.

ÇEVRE KORUNACAK, EKONOMİ KAZANACAK

Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya ve sağlıklı bir çevre bırakmak için çalıştıklarını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Yaşadığımız çevre her geçen gün kirlenirken, biz  doğa dostu projeleri hayata geçirmeye devam ediyoruz. Bu anlamda yine öncü olarak; geri dönüştürülebilir atıkların çöpe karışmadan ekonomiye kazandırılması ve çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla örnek bir yatırıma imza attık. Halkımızın da destekleriyle her yıl tonlarca atık geri kazanılırken, hem doğa korunmuş olacak hem de ekonomiye katkı sağlanacak. Ayrıca, merkezde oluşturduğumuz salondaki uygulamalı eğitimlerle, çocuk ve gençlerimize çevre bilinci aşılanacak” dedi.

 

karsiyaka_4785 karsiyaka_4769 karsiyaka_4753 karsiyaka_4730karsiyaka_4727 karsiyaka_4715 karsiyaka_4703 karsiyaka_4700karsiyaka_4433

175 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,4982
EURO 4,1826
BIST 104.123
ALTIN 145,9520

Son Yorumlar

  Arşivler

  Kent ve Başkan

  Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on VKDigg thisShare on RedditPin on PinterestFlattr the authorShare on StumbleUponShare on TumblrShare on Yummly
  © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
  Reklamı Gizle
  Reklamı Gizle