Hoşgeldiniz  

Dünya Su Günü

admin | 27 Mart 2017 | Genel, Yerel Haberler

Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, Dünya Su Günü nedeniyle bir etkinlik düzenledi. Doğaya sahip çıkmanın önemine vurgu yapmak adına yapılan etkinliğe Kartal Belediye Başkan Vekili ve Yardımcısı Gülcemal Fidan, Gökhan Yüksel, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars, Basın Yayın Halkla ilişkiler Müdürü Nur Gülmez Bel, Genç Liderler ve Girişimciler Derneği Avrasya Şubesi Başkanı Dr. Burak Olgun ve Yönetim Kurulu üyesi Filiz Tüfek, mahalle muhtarları, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Ayrıca etkinliğe Deha atık yağ firması, Everysky su firması, Hursan geri dönüşüm firması ve Özen Cam destek verdi.

Çevre sorunlarına duyarlı yöneticilik anlayışıyla çalışmalarına devam eden Başkan Altınok Öz’ün öncülüğündeki Kartal Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da çeşitli etkinliklerle 22 Mart Dünya Su Günü’nü kutladı. Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (JCI), en önemli çevre sorunları arasında yer alan su sorununa dikkat çekmek ve kamuoyunda bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla ‘Su Yoksa Hayat Yok’ başlıklı bir etkinlik düzenledi. 22 Mart Dünya Su Günü kapsamında organize edilen etkinlikte, dalgıçlar eşliğinde deniz altı temizliği yapıldı.

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars, ” Su, bütün canlıların yapılarının en büyük bölümünü oluşturur. 22 Mart tarihi, 1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda ilan edildiğinden bu yana Dünya Su Günü olarak kutlanmaktadır. Biz de Kartal Belediyesi olarak her yıl çeşitli etkinliklerle kutlama yapıyoruz” dedi.

Genç Liderler ve Girişimciler Derneği Avrasya Şubesi Başkanı Dr. Burak Olgun, suyun insan hayatındaki önemine vurgu yaptı. Olgun, ” Suyu verimli ve etkin kullanamıyoruz. Türkiye, su zengini bir ülke değildir. Yılda kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı 8.000-10.000 m3 olan ülkeler su zenginidir. 2.000 m3’ten az olanlar su azlığı çeken, 1.000 m3’ten azı da su fakiri ülkeler arasında kabul edilmektedir. DSİ’nin verilerine göre ülkemizin tüketilebilir yer üstü ve yer altı su potansiyeli, yılda ortalama toplam 112 milyar m3’tür. Türkiye, kişi başına ortalama 1.500 m3 ile su azlığı yaşayan bir ülkedir. Türkiye İstatistik Kurumu, 2030 yılında ülke nüfusumuzun 100 milyon olacağını öngörmektedir. Mevcut kaynakların tamamının bozulmadan korunduğunu varsaysak bile 2030 yılı için kişi başına düşen kullanılabilir su miktarının 1.000 m3/yıl civarında olacağı söylenebilir” dedi.

19 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,4776
EURO 4,1117
BIST 108.953
ALTIN 144,2562

Son Yorumlar

  Arşivler

  Kent ve Başkan

  Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on VKDigg thisShare on RedditPin on PinterestFlattr the authorShare on StumbleUponShare on TumblrShare on Yummly
  © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
  Reklamı Gizle
  Reklamı Gizle