Hoşgeldiniz  

Dev Tesiste Test Çalışmaları Başladı

admin | 27 Mart 2017 | Genel

 

 

 

MANİSA Büyükşehir Belediyesinin şehrin 40 yıllık kanayan yarası olan çöp sorununa son vermesi amacıyla çalışmalarını geçtiğimiz yıl başlattığı Uzunburun Katı Atık Bertaraf Tesisi ve Düzenli Depolama alanında sona gelindi. Evsel çöplerin alım denemesinin başladığı tesisteki çalışmaları denetleyen Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ertuğrul Yıldırım, proje revizyonlarının tamamlanmasıyla birlikte Manisa’nın önümüzdeki 40 yıl çöp sorunu yaşamayacağını söyledi.

 

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin en büyük çevreci yatırımı olan Uzunburun Katı Atık Bertaraf Tesisi ve Düzenli Depolama Alanı’nda evsel çöplerin alım denemeleri başladı. Test çalışmalarını Manisa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ertuğrul Yıldırım, Uzunburun Mahalle Muhtarı İbrahim Çakır, yüklenici firma yetkilileri ve daire personelleri ile birlikte inceledi. Deneme çalışmalarının her birini detaylı şekilde inceleyen Yıldırım, Uzunburun Katı Atık Bertaraf Tesisi ve Düzenli Depolama Alanı’nın çalışma prensibi hakkında da bilgiler verdi.

Tam otomatik, Entegre Bir Tesis

2012 yılında Manisa Belediyesi döneminde Başkan Cengiz Ergün’ün talimatıyla startı verilen Uzunburun Katı Atık Bertaraf Tesisi ve Düzenli Depolama Alanı’ndaki çalışmaların 2015 yılı Ağustos ayında başlandığını ve bugün itibariyle proje takviminden yaklaşık 5 ay önde olduklarını belirten Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ertuğrul Yıldırım, “Ağustos ayında bitmesi gereken projede, Mart ayı içerisinde evsel çöplerin alım denemesini yapıyoruz. Tesisimiz tam otomatik bir sistem olup, belediye nezdinde önemli bir yatırım. İnsan eli değmeden 6 farklı ürünün tek tek otomatik gözlerle ayrıştırıldığı entegre bir tesis. Tesisimizde, organik kısımlar farklı alanda değerlendirilmekte, nihai gömümdeki kısımlar ayrı alanda toplanmakta; ambalaj, metal, alüminyum atıkları ayrı bir bölümde değerlendirilmekte ve bunlar geri kazanıma dönüştürülmektedir” diye konuştu.

40 Yıllık Gelecek Planı

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Yıldırım, tesisin ilk etapta 25 yıllık işletme planı gözönüne alınarak yapıldığını fakat proje revizyonları ile Uzunburun Katı Atık Bertaraf Tesisi ve Düzenli Depolama Alanı’nın Manisa’nın gelecek 40 yılını kurtaracağının altını çizdi. Yıldırım, “Entegre sistem olarak planladığımız Uzunburun Katı Atık Bertaraf Tesisimizin halkımız için en önemli noktası, bu tesisimizi minimum 25 yıl işletme planı gözönüne alınarak projelendirmiştik. Yeni yaptığımız yatırımlar, yaptığımız proje revizyonları ile bu süreyi daha uzatmak ve Manisa’nın 40 yıllık çöp sorununu ortadan kaldırıp ve bundan sonraki yaklaşık 40 yıl daha çöp sorunu ile karşı karşıya kalmamasını sağlamış bulunacağız” dedi.

5 İlçe ile Başlayacak

Başlangıç olarak 5 ilçenin çöpünün getirileceği tesisin, proje revizyonunun bitmesiyle 17 ilçenin çöpünü alabileceğini belirten Yıldırım, “Başka bir mekanik biyolojik ayrışma, düzenli depolama tesisine ihtiyaç duymadan tüm çöplerimizi burada doğaya geri kazanımının sağlanması, enerji dönüşümü, rehabilite edilmesi, ve ayrıştırılma işlemlerini tek tek yapıp, entegre haline getireceğiz, ve bu entegre sistemin işletilmesiyle Manisa’mızı çöp sorunundan kurtarmış olacağız” diye konuştu.

32 Kez Görüntülendi.
Etiketler: , ,

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,4950
EURO 4,1288
BIST 108.615
ALTIN 145,1162

Son Yorumlar

  Arşivler

  Kent ve Başkan

  Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on VKDigg thisShare on RedditPin on PinterestFlattr the authorShare on StumbleUponShare on TumblrShare on Yummly
  © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
  Reklamı Gizle
  Reklamı Gizle