Hoşgeldiniz  

“CAM YENİDEN CAM” PROJESİNE İŞLETMELERDEN YOĞUN İLGİ

admin | 27 Nisan 2017 | Genel, Tüm Manşetler, Yerel Haberler

 

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün öncülüğündeki Kartal Belediyesi, atıklarda farkındalığı artırmak ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak amacıyla çevreci çalışmalarına devam ediyor.

 

Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün Şişecam ve Özen Cam işbirliğinde başlattığı “Cam Yeniden Cam ” projesi ile işletmelerin‘HoReCa’ (otel, restoran, kafeterya, bar) çöpe attığı cam atıklar, geri dönüşümüne kazandırılıyor. Proje kapsamında en çok cam atık toplayan ilk 3 işletme ışıklı “Cam Dostu İşletme” tabelası almaya hak kazanıyor. İlçe genelinde uygulanmaya başlayan projenin birinci aşamasındaÜsküdar Caddesi, Tekel Caddesi, Ankara Caddesi, Rıhtım Caddesi ile Turgut Özal Bulvarı üzerinde yer alan 100 restoran, bar, kafeterya ile Kartal genelindeki restoran veya kafeteryaya sahip 6 otelseçildi.Proje ekibi,seçilen işletmelerde saha araştırması yaparak işletme sahiplerine ve çalışanlara bilgilendirmede bulundu. Çıkan cam miktarını, camların toplanma sıklığını, uygun alım yöntemlerinibelirleyen ekip, işletme yetkililerine proje, yasal mevzuat ile mevcut atık yönetim sistemi hakkında bilgi verdi. Bu sürecin ardından Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından cam kumbaralarının yerleştirilmesi ile birlikte işletmeler tek tek ziyaret edilerek cam kovası, cam konteyneri ve cam poşeti dağıtıldı ve tebligat yapıldı.

 

Mart ayından bu yana 3 bin 660 kg cam atığı geri dönüşüme kazandırıldı

 

Proje ile birlikte restoran, bar, kafeterya ve oteller, bundan sonra cam ambalaj atıklarını çöpe atmak yerine biriktirerek belediye ekiplerine teslim ediyor. Geri dönüşüm kutularında toplanan ve ekipler tarafından geri dönüşüm tesislerine götürülen cam ambalajlar, bir dizi işlemden geçirilerek yeniden üretime kazandırılıyor. Düzenli olarak cam ambalaj atıklarını işletmelerden toplayan ekipler, Mart ayından bu yana 3 bin 660 kg cam atığını geri dönüşüme kazandırdı.HoReCa projesi, işletmeler tarafında yoğun ilgi gördü. Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, pilot bölge dışından gelen talepleri de değerlendirilerek projeye dâhil ediyor.

 

Otellere çevre eğitimi

 

Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ve ÇEVKO işbirliğiyle “Cam Yeniden Cam” projesi kapsamında Mart ve Nisan aylarında restoran veya kafeteryaya sahip otellerde; HoReCa projesi, geri dönüşüm, çevre bilinci, cam atıkların %100 geri kazanımı hakkında eğitimler verildi. Cam ambalaj atıklarının düzgün toplanması ve otelden düzenli alım yapılması için gerekli malzemeler de yine Kartal Belediyesi tarafından temin edilmiş, toplama yöntemi belirlenerek uygulamaya kondu.

 

 

2 ayda 2 binin üzerinde öğrenciye eğitim verildi

Kartal Belediyesi ve Şişecam işbirliğinde yürütülen “Cam Yeniden Cam” projesi kapsamında Mart ve Nisan ayları boyunca ilçede bulunan okulların 3’üncü ve 4’üncü sınıfında okuyan 2 binin üzerinde öğrenciye; çevre bilinci, geri dönüşüm, camın geri kazanımı ile Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün çalışmaları hakkında eğitim verildi. Eğitimler kapsamında; Bedri Rahmi Eyüboğlu İlkokulu, Mehmet Hilmi Altay İlkokulu, Emine ve Hasan Aytaçman İlkokulu, Hasanpaşa İlkokulu, Öğretmen Zekeriya Güçer İlkokulu ziyaret edilerek öğretmen ve öğrencilere bilgilendirmede bulunuldu. Eğitimde öğrencilere;çöp ile atık arasındaki fark, ambalaj atıkları, çizgi film ile anlatıldı. Eğitimin sonunda ise katılımcılara Şişecam’ın bez sırt çantası ve cam kumbarası şeklinde anahtarlıklar hediye edildi.

 

“CAM YENİDEN CAM” PROJESİNE İŞLETMELERDEN YOĞUN İLGİ

“CAM YENİDEN CAM” PROJESİNE İŞLETMELERDEN YOĞUN İLGİ

“CAM YENİDEN CAM” PROJESİNE İŞLETMELERDEN YOĞUN İLGİ

 

162 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,4982
EURO 4,1826
BIST 104.123
ALTIN 145,9520

Son Yorumlar

  Arşivler

  Kent ve Başkan

  Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on VKDigg thisShare on RedditPin on PinterestFlattr the authorShare on StumbleUponShare on TumblrShare on Yummly
  © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
  Reklamı Gizle
  Reklamı Gizle