Hoşgeldiniz  

BAŞKAN ÖZ, ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

admin | 03 Nisan 2017 | Genel, Tüm Manşetler, Yerel Haberler

 

 

 

 

 

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok  Öz, İstanbul Gedik Üniversitesi öğrencileri ile “Nasıl Bir Belediye? Nasıl Bir Belediyecilik?” konu başlıklı panelde bir araya geldi. Panel boyunca öğrencilere yerel yönetim konusundaki tecrübelerini aktaran Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Kartal’ın yönetiminde en önemsediği faktörün, öncelikle ilçeye zarar vermemek olduğunu söyledi.

 

Kartal Gedik Üniversitesi’nde gerçekleşen panele Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün yanı sıra; İstanbul Gedik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Berrak Kurtuluş,  Genel Sekreter Tevfik Tetik, Prof. Dr. Adnan Şişman, Prof. Dr. Ali Öztekin, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları; Gülcemal Fidan, Gökhan Yüksel, Kartal Belediye Meclis Üyesi Perihan Sevim, Kartal Belediyesi Birim Müdürleri ve İstanbul Gedik Üniversitesi öğrencileri katıldı.

 

“Ekibiniz sağlamsa size fazla bir iş kalmaz”

 

İdarecilik ile alakalı anektodlar paylaşan Başkan Altınok Öz, şunları dile getirdi: “33 yıl hekimlik yaptıktan sonra o işi bıraktım, 2005 yılından beri çiftçilik yapıyorum. Şu an çiftçiyim, doktorluğu 2008’den beri, yani siyasetten önce bitirmiş oldum. Şimdi belediyeyi anlatmadan önce alakasız iki konudan bahsedeceğim size. Biliyorsunuz buraya üniversite kurulmadan önce sanayi bölgesiydi. İşte o dönemlerde burada faaliyet gösteren ve çok da iyi çalışan fabrikaların birinde bir genel müdür varmış. Bu genel müdür, mütemadiyen iki eli arkasında odasında volta atar, bazen de pencereden imalathaneyi izlermiş. Genel müdürün bu hali yönetimin dikkatini çekmiş. Demişler ki –Bizim müdür, iki eli arkasında dolanıp duruyor, masasında çalıştığına dair hiçbir belirti yok. Fabrika da zaten iyi çalışıyor, müdürü yollayıp fabrikanın maliyetini düşürelim, daha çok kar edelim.- Dediklerini yapmışlar. Genel müdürü işten çıkartıp yerine daha genç ve daha az maliyetli birini atamışlar. İlk altı ay fark etmemişler; ancak ikinci altı aydan sonra işler durağanlaşmaya başlamış.

Üçüncü altı ayda üretimde ve karda düşüş başlamış. Dördüncü altı ayda maliyetle eşit olmuş, ardından zarar edip batmışlar. İyi kar yapan bir fabrikayken, bu duruma onları neyin getirdiğini merak edip bir araştırma yapmışlar. Ustabaşılarına gidip neden bu hale geldiklerini sormuşlar. Ustabaşı da şöyle demiş -Yeni genel müdürümüz en ufak bir şey olduğunda kendisine sormadan bir şey yapmamamız gerektiğini söylüyordu. Makinada arıza çıkınca onu bekliyorduk, o öbür tarafları hallederken biz boş kalıyorduk ve dolayısıyla üretim düşüyor… Eski genel müdürümüz bizi serbest bırakıyordu. Çözemediğimiz konu olduğu zaman haber veriyorduk. O zaman devreye girip problemi çözüyordu sıkıntı olmuyordu. Ekibiniz sağlam ise size fazla bir iş kalmaz. İyi idarecilik gördüğünüz gibi her şeye hakim olmaktan; ama güvenerek işe aldığınız çalışanlarınızı da çalışma ortamlarında özgür bırakmaktan geçer.”

156 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,4982
EURO 4,1826
BIST 104.123
ALTIN 145,9520

Son Yorumlar

  Arşivler

  Kent ve Başkan

  Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on VKDigg thisShare on RedditPin on PinterestFlattr the authorShare on StumbleUponShare on TumblrShare on Yummly
  © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
  Reklamı Gizle
  Reklamı Gizle