Hoşgeldiniz  

BALBAY: “EĞİTİMCİLER DEĞİL SİZ BAŞARISIZSINIZ”

admin | 06 Şubat 2017 | Eğitim, Genel, Siyaset, Üst Manşet

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Mustafa Ali Balbay 2016 – 2017 eğitim öğretim döneminin ikinci yarıyılında tüm öğrencilere, öğretmenlere, ailelere ve eğitime hizmet verenlere başarılı bir dönem diledi. Öğretmenlerin başarısızlığına ilişkin değerlendirmeye, “eğitimciler değil siz başarısızsınız, bakanlık yönetiminde eğitim fakültesi mezunu yok” diye tepki gösterdi.

Balbay sözlerini şöyle sürdürdü:

“15 yıllık tek parti iktidarı olan AKP, 6 Milli Eğitim Bakanı değiştirdi. Her gelen bakan sistemle oynadı. Eğitimi bilime akla değil cemaatlere teslim etti. Hala akıllanmış değiller. Pek çok vakıf, dernek ve müftülük aracılığı ile eğitim öğretimde başarısızlık örüyorlar. Sonra da alıştıkları mazeretlere sığınıyorlar. Aldatıldık. Milli Eğitim Bakanı, müsteşarı ve müsteşar yardımcılarının bir tanesinin dahi eğitim fakültesi mezunu olmadığı bir kurumda başarı olur mu? Eğitim öğretimde her tasarruf siyaseten olur mu? Maalesef hayatını çıkar üzerine inşa eden bu iktidar kendi başarısızlıklarını örtmek için daima başka suçlu ilan ediyorlar. PISA’da öğrenci, Öğretmen Alan Sınavında öğretmen başarısız. Hiç bu yöneticiler başarısız değil? Müsteşar’da başarısızlıkları gidermek için müfredatı hafiflettiklerini ezberi azalttıklarını söylüyor.”

Balbay devlette liyakatin çöktüğünün en net örneğinin eğitimde yaşandığını söyleyerek şu değerlendirmelerde bulundu:

“Burada en büyük sorumlu YÖK’tür. Öğretmenleri başarısız gösteren sınav sonucunun nedeni de YÖK ve üniversitelerdir. Üniversitelerin eğitim fakülteleri güçlendirilmeli. Eğitim fakülteleri yeniden yapılandırılmalı. Mantar gibi açılan üniversite ve fakültelerden bir an evvel vazgeçilmeli. Öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin başarılarını not ile ölçmek kolaycılıktır. Sistemi bu hale getiren olumsuzlukları görmezden gelmektir. Daha ilerisi siyaseten iflasa mazeret üretmektir. Yapılması gereken eğitimi ehline teslim etmek, ayrıca öğretmen yetiştirmeye katkıda bulunan bütün okullar fiziki, mali ve akademik bakımdan sınırsız bir şekilde desteklenmelidir.”

289 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,4950
EURO 4,1125
BIST 108.594
ALTIN 144,4555

Son Yorumlar

  Arşivler

  Kent ve Başkan

  Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on VKDigg thisShare on RedditPin on PinterestFlattr the authorShare on StumbleUponShare on TumblrShare on Yummly
  © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
  Reklamı Gizle
  Reklamı Gizle