Hoşgeldiniz  

300 YILLIK LATMOS DAĞI GELENEĞİ MÜZEYE TAŞINIYOR

admin | 17 Ocak 2017 | Genel, Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel Haberler

 

Söke Belediyesi Fatma Suat Orhon Müze ve Sanat evine bir anlamlı bağış da Demirçay Mahalle Muhtarı Hüseyin Aydın Kulaksızdan. Teknolojinin günlük yaşamda yerini almasından sonra 50 yıl önce atıl hale gelen zeytinyağı şırnaları müzede yeniden canlanacak.

Demirçay Mahalle Muhtarı Hüseyin Aydın Kulaksız yaptığı açıklamada; “Sarıkeçili Yörüklerinden olan Atamız Hacı Mehmet Donsuz 1700’lü yıllarda Muğla ilinin Gökova yöresinden bu yöreye gelerek Demirçay köyünü oluşturmuşlar. O günlerin zor yaşamında zeytinden yağ elde edebilmek için çam ağaçlarından Şırna yapmışlar. En büyük atamız Hacı Mehmet Donsuzla başlayan ve elli yıl öncesine kadar yaklaşık 300 yıl beş kuşak bizim ailemiz bu şırnaları kullanarak zeytinyağı elde etmişler. Günümüzde teknolojiye yenik düşen bu geleneğimizin Söke Belediyesi Fatma Suat Orhon Müze ve Sanat evinde tekrar yaşatılması çok olumlu bir düşünce” dedi.

Yöre kültürünün sergilenmesi yönünde hazırlık yapılan Fatma Suat Orhon Müze ve Sanat Evi’ne yapılan bağışların önemine dikkat çeken Söke Belediye Başkanı Sayın Süleyman Toyran; 300 yıllık zeytinyağı geleneğinin Fatma Suat Orhon Müze ve sanat Evine taşınmasına katkı veren Demirçay Mahalle Muhtarı Hüseyin Aydın Kulaksız’a teşekkür etti.

300-yillik-latmos-dagi-gelenegi-muzeye-tasiniyor1 300-yillik-latmos-dagi-gelenegi-muzeye-tasiniyor2

 

226 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,4982
EURO 4,1826
BIST 104.123
ALTIN 145,9520

Son Yorumlar

  Arşivler

  Kent ve Başkan

  Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on VKDigg thisShare on RedditPin on PinterestFlattr the authorShare on StumbleUponShare on TumblrShare on Yummly
  © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
  Reklamı Gizle
  Reklamı Gizle