Hoşgeldiniz  

FESTİVALE İLGİ YOĞUN

admin | 21 Mayıs 2017 | Genel, Tüm Manşetler, Yerel Haberler

Türkiye’nin en eğlenceli festivali 2. Barbaros Oyuk Festivali çeşitli etkinliklerle devam ediyor. Sabahın erken saatlerinde Barbaros Köy Meydanını dolduran misafirler, festivalin hem çok güzel hem de çok anlamlı olduğunu belirttiler.

Daha önce “oyuk” nedir bilmiyorduk, bu tür festivaller sayesinde unuttuğumuz değerleri tekrardan hatırlıyoruz diyen misafirler, “burası mükemmel bir yer. Havası çok güzel. İnsanları çok sıcak kanlı. Yapılan oyuklar çok güzel. Oyukların üzerilerine yazılan yazılar çok anlamlı. Özellikle kadınların elleriyle yapmış oldukları mis kokulu yemekler festivale daha da çok anlam katıyor” dediler.

Köy girişinde ve köy meydanına yer alan oyuklar ise gelenler tarafından oldukça ilgi görüyor. Çeşit çeşit yapılan oyuklar ve üzerlerine yazılan yazılarla, oyuklar misafirlere “üretin” diye sesleniyor. Ekilmekten vazgeçilen tarlaları beklemekten yorulan oyuklar köylülere ve gelenlere unutulmaya yüz tutan değerleri hatırlatıyor.

YEREL LEZZETLER YARIŞMASI

Festival kapsamında düzenlenen etkinliklerde köy meydanında “Yerel Lezzetler Yarışması” gerçekleşti. Barbaros Köyü’nün hamarat kadınları mis gibi kokan “ev ekmeği”, tap taze “köy peyniri” ve birbirinden lezzetli “zeytinyağlı yemekler” ile yarıştılar. Kadınlar yapmış oldukları lezzetleri ise jüri üyelerine sundular.

“UMDUĞUNU DEĞİL BULDUĞUNU YE”

Barbaros Oyuk Festivali’nin en farklı etkinliklerinden biri de Çat Kapı Evleri. Köylüler gelenleri lokantalara değil, evlerine davet ediyor. Barbaroslular “umduğunu değil bulduğunu ye, iç, öde” diyerek evlerinin kapılarını gelen misafirlere açıyorlar. Gelen misafirler ise bahçelerden toplanan sebzelerle pişirilen yemekleri, Barbaroslu hamarat kadınlar tarafından yapılan çalkama, katmer, patlıcan balığı gibi yöresel yemekleri yemenin keyfini çıkartıyorlar.

ÇOCUKLARA EĞLENCE

Festivale gelen misafirlerin çocukları da unutulmadı. Festivalde ailelerin çocuklarıyla birlikte oyuklarını yapabilecekleri alanlar yer alıyor. Çocukların açık havada güzel zaman geçirmeleri için labirent ev, çuval ile yarışma gibi bir çok etkinlik düzenleniyor.

FESTİVALE İLGİ YOĞUN

130 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,6719
EURO 4,3266
BIST 108.489
ALTIN 151,0847

Son Yorumlar

  Arşivler

  Kent ve Başkan

  Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on VKDigg thisShare on RedditPin on PinterestFlattr the authorShare on StumbleUponShare on TumblrShare on Yummly
  © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
  Reklamı Gizle
  Reklamı Gizle