Hoşgeldiniz  

Ekonomi ikinci çeyrekte büyüdü

ibrahim bektas | 14 Eylül 2017 | Ekonomi, Güncel, Tüm Manşetler, Üst Manşet

 

Türkiye ekonomisi   TÜİK verilerine göre bu yılın ikinci çeyreğinde  yüzde 5,1’lik büyüme kaydetti. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yazılı açıklamayla büyümenin tek başına yeterli olmadığını söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre Türkiye ekonomisi 2017 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 5,1 ile büyürken, gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYİH) 734 milyar 211 milyon TL olarak kayda geçti.

Döviz endeksinde 1 doların 3,39 TL’ye karşılık gelmesiyle lira bu sene dolara karşı en yüksek değere ulaşmış oldu. Ancak TL, Euro karşısında aynı şekilde değer kazanmadı.

Türkiye’de 2017 ilk çeyrekte de yüzde 5 olarak kaydedilen büyümedeki artış ağırlıklı olarak tarım, sanayi, inşaat ve hizmet sektöründeki canlanmayla gerçekleşti. Bu sektörler sırasıyla tarımda yüzde 4,7, sanayide yüzde 6,3, inşaatta yüzde 6,8 ve hizmette de yüzde 5,7 oranında büyüdü.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek bir yazılı açıklama yaparak büyümenin tek başına yeterli olmadığını, büyümenin kapsayıcı olmasının temel öncelikleri olduğunu belirtti.

Şimşek, “Siyasi belirsizliklerin ortadan kalktığı bu dönemde yapısal reformların sağlayacağı katkıyla yüksek gelir seviyesine ulaşmayı hedefliyoruz” ifadesini kullandı.

70 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,6759
EURO 4,3322
BIST 108.489
ALTIN 151,1347

Son Yorumlar

  Arşivler

  Kent ve Başkan

  Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on VKDigg thisShare on RedditPin on PinterestFlattr the authorShare on StumbleUponShare on TumblrShare on Yummly
  © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
  Reklamı Gizle
  Reklamı Gizle