Hoşgeldiniz  

“Çocukların problemlerini üstlenmek onların becerisini zayıflatır”

admin | 30 Aralık 2017 | Genel, Tüm Manşetler, Yerel Haberler

Enderun Mektebi’nde velilere verilen seminerde çocukların anne-babalarıyla arasındaki iletişim sorununa ve bunun çözümüne ilişkin konulara değinildi. Psikolog Esin Esen, “Pek çok anne baba çocuklarının problemini onların yerine üstlenir ve çözmeleri için onlara fırsat vermez. Bu da çocuğun problem çözme becerisinin zayıf gelişmesine yol açar” dedi.

Bağcılar Belediyesi Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi’nde “Çocukların Sizi Dinlemeleri İçin Nasıl Konuşmalısınız?” konulu seminer düzenlendi. Velilerin katıldığı programda Psikolog Esin Esen, ebeveynlerin çocuklarıyla yaşadığı iletişimsizlik ve bunun çözümüne yönelik önerilerde bulundu.

“Kendi haklarını görmezden gelen ebeveynler, yorgun ve tahammülsüz olur”

Esen yaptığı sonumda şunları söyledi: “Anne babalar çocuklarıyla iletişimde çeşitli problemler yaşarlar. Bunlar ebeveyne ait ya da çocuğa aitproblemler olabilir. Pek çok anne baba, çocuklarının problemini onların yerine üstlenir ve çözmeleri için onlara fırsatvermez. Bu da çocuğun problem çözme becerisinin zayıf gelişmesine yol açar. Kendiihtiyaç ve haklarını sürekli görmezden gelen ebeveynler, gittikçe daha yorgun ve tahammülsüz olur.  Anne baba kendini yok sayıyorsa çocuğunu da yok sayıyor. Anne babanın doğru iletişim yollarını kullanarak hem kendi ihtiyaçlarına hem de çocuğunihtiyaçlarına cevap vermesi ve problem çözümü için çocuklarına fırsat yaratması çok mühimdir. Doğruiletişim becerilerinden biri, ben dili ve sen dili ayrımı yapmaktır. Çocukları sen dili ile suçlamak yerineben dili ile kendi duygularını ifade eden anne babalar, problem çözümünde daha etkin bir roloynamaktadır”

“Çocuğunun sürekli soru sormasından yakındı”

Seminerin bir bölümünde davetlilerin konuyu daha iyi kavrayabilmeleri için uygulama yapıldı. Aile içinde yaşanan problemlerle ilgili senaryoları oluşturularak bunlara karşı velilerinkendi tepkilerini not etmeleri istendi. Ebeveynlerin verdiği tepkiler pozitif tepkilerle karşılaştırılarak arasındaki farkı görmeleri sağlandı.

Çocuğunun sürekli soru sormasındanyakınan baba, seminer sonunda aslında çocuğu ile etkili iletişim yolu kullanmadığı için zorlandığınıkeşfetti.

60 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,7692
EURO 4,6313
BIST $11.313
ALTIN 162,1703

Son Yorumlar

    Arşivler

    © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
    Reklamı Gizle
    Reklamı Gizle