Hoşgeldiniz  

Çocuklarda Beslenme Alışkanlığına Dikkat Çekildi

admin | 05 Ocak 2018 | Genel, Tüm Manşetler, Yerel Haberler

 

Manisa Büyükşehir Belediyesi, çocukların gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla önemli bir etkinliğe imza attı. Bu kapsamda Karaköy Çocuk Kültür ve Sanat Merkezi’nde, ‘Yeme ve Beden İmgesi Bozuklukları’ konusunda velilere yönelik söyleşi gerçekleştirildi.

 

Manisa Büyükşehir Belediyesi, aylık kültür-sanat etkinlikleri Kapsamında Karaköy Çocuk Kültür ve Sanat Merkezi’nde ‘Yeme ve Beden İmgesi Bozuklukları’ adlı bir söyleşi düzenledi. Konuşmacılığını Psikolog Merve Ateş’in yaptığı söyleşide, velilere, başta çocuklar olmak üzere düzensiz yemek yeme alışkanlığının insanlarda doğuracak hastalıklardan bahsetti. Psikolog Merve Ateş, ebeveynlere düzenli yemek yemenin çocuklar üzerindeki önemine de değindi. Ateş, çocuklar üzerindeki düzensiz beslenme alışkanlığının psikolojik açıdan nasıl çözümlenmesi gerektiği konusunda da ayrıntılı bilgiler verdi.

Psikolojiyi ve İç Hastalıklarını Tehdit Ediyor

Psikolog Merve Ateş, düzensiz beslenmenin “Anoreksiya” hastalığına davetiye çıkardığını, bunun da ciddi derecede ölümcül sonuçlar getirdiğinin altını çizdi. Velilere bu denli hastalıkların var olduğu belirtilerek, çocukların beslenme konusunda çok dikkatli olunması vurgulandı. Psikolog Ateş, genç-yaşlı-çocuk fark etmeksizin yemek seçmek, rahatsız edecek kadar beslenmek, yeteri kadar beslenmemek gibi sorunların psikolojik ve iç hastalıkları tetikleyebileceğine dikkat çekti. Ateş, bu durumların insanların kilo alma ve kilo verme sorunsalından psikolojik travmalara ulaşacağını, toplumdan soyutlanma, içine kapanma, öz güveni kaybetme gibi sonuçları doğuracağından bahsetti. Söyleşide stres yönetiminin de çok önemli olduğunu söyleyen Merve Ateş, stres veya mutsuzluk hissiyatlarının çocuk, genç, yaşlı fark etmeden yemek eğilimine direkt etki ettiğini, bu durumun otokontrol eşliğinde veya ebeveynlerin başka aktivitelere yönelerek yemek yeme eğilimini ekarte etmelerinin sağlıklı olacağını dile getirdi. Söyleşi sonunda velilerin soruları da yanıtlandı.

 

107 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Son Yorumlar

    Arşivler

    © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
    Reklamı Gizle
    Reklamı Gizle