Hoşgeldiniz  

Çin neden yılda 6 milyar hamam böceği üretiyor?

admin | 28 Nisan 2018 | Genel, Sağlık, Tüm Manşetler, Yaşam

Böcekler, Çin’deki ilaç endüstrisinde önemli bir paydaya sahip.

 

 

Çin’de, başka Asya ülkelerinde de olduğu gibi, kızarmış hamam böcekleri gıda olarak tüketiliyor. Ancak üretim şimdilerde çarpıcı bir şekilde artmış durumda.

Tek bir eczacılık şirketi yılda 6 milyar hamam böceği üretiyor.Böcek çiftliği, ülkenin güneybatısındaki Xichang kentinde bulunuyor

South China Morning Post gazetesine göre, böcekler iki futbol sahası büyüklüğündeki bir binada üretiliyor.

hamam böceklerinden ilaç

Çin hamam böceklerinden ilaç üretiyor

İçeride su ve yemek kapları olan geniş raflar var. Ortam ılık, nemli ve karanlık. Çiftliğin içinde böcekler serbestçe hareket edebiliyor ve çiftleşebiliyor. Ama çiftlikten çıkamıyor ve hiç gün ışığı görmüyorlar.

Çiftlik yapay zeka kullanan bir sistem ile kontrol ediliyor. Isı, nem ve gıda stoğu gibi değişkenler bilgisayarlarla düzenleniyor.

Amaç, böceklerin olabildiğince hızlı çiftleşmesini sağlamak.

Tıbbi kullanım

Yetişkinliğe ulaştıklarında hamam böcekleri, geleneksel Çin tıbbında kullanılan bir ilacı üretmek için kullanılıyor. Kangfuxin olarak bilinen madde balık gibi kokuyor ve şekerli bir tadı var. Başta mide ve bağırsak iltihapları, ülser ve solunum sorunları olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor.

Telegraph gazetesine konuşan Shandong Ziraat Üniversitesi’nden Profesör Liu Yusheng “Hamam böcekleri gerçekten mucize bir ilaç. Çok sayıda rahatsızlığı, birçok diğer ilaçtan çok daha hızlı iyileştirebiliyorlar” diyor

Ucuz bir alternatif

Prof. Liu Çin’in yaşlı nüfus sorununun olduğuna dikkat çekiyor, “Yaşlılar için yeni ilaçlar bulmaya çalışıyoruz ve bunlar genellikle Batı ilaçlarından daha ucuz” diyor.Hamam böceği üretimi hükümet tarafından destekleniyor ve böceklerden üretilen maddeler birçok hastanede kullanılıyor olsa da, böcek çiftliklerine karşı çıkanlar da var.

1323 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

© 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle