Hoşgeldiniz  

‘Cebrailî Yöntem’ ile musiki öğrenecekler

admin | 13 Eylül 2018 | Genel, Tüm Manşetler, Yerel Haberler

Başakşehir Belediyesi ve İbn Haldun Üniversitesi, kültür sanat alanındaki çalışmalarına bir yenisini ekledi. Hem medeniyetimizin musiki birikimine işaret etmek hem de bu nadide eserleri geleceğe taşımak adına, İbn Haldun Tasavvuf Musikisi Korosu kuruldu.
Başakşehir 5. Etap’taki Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Bilgievi’nde çalışmalarına başlayan kursiyerlere cebrailî yöntemle, birebir, meşk yoluyla eğitim verilecek.

/////

Başakşehir Belediyesi’nin katkılarıyla kurulan koroda, katılımcılara dini musikinin seçkin örnekleri ile bu repertuara dâhil olmuş günümüz eserleri meşk usulü ile öğretilecek ve icra ettirilecek. İbn Haldun Tasavvuf Musikisi Korosu, İbn Haldun Tasavvuf Musikisi Korosu, meşk faaliyetlerini Başakşehir’de gerçekleştirecek. Koro çalışmalarını aksatmadan devam eden katılımcılara sertifika verilecek. Ayrıca eğitim esnasında, koro ile beraber konserlerin tertip edilmesi planlanıyor.

“Müzik, her kesime hitap edebilen ortak bir dil”

Proje Koordinatörü İbn Haldun Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi / Türk Din Musikisi Bölümü’nde öğretim üyesi Dr. Mehmet Öncel, müziğin her kesime hitap edebilen ortak bir dil olduğunu belirterek, “7’den 70’e farklı meslek gruplarından yirmi üç müziksever ortak bir amaç için bir araya geldi. Hedefimiz, ‘Cebrailî Yöntem’ dediğimiz yöntemle birebir, meşk yoluyla, katılımcılarımıza hem manevî yönden gelişmelerine katkı sunmak hem de kadim musiki geleneğimizi devam ettirerek sonraki nesillere aktarmak için bu projeye başladık. Koromuz şimdilik sadece erkek üyelerden oluşuyor ama inşallah çok yakında kadınlardan oluşan bir koro kurmak için de çalışmalar yapacağız” dedi.

“30 yıllık hayalim gerçek oldu”

Grupta her meslekten solist bulunuyor. Koro katılımcılarından biri olan Gazeteci Fatih Dadaşoğlu (50) böyle bir koroda yer alma hevesinin çocukluğundan beri olduğunu ifade ederek, “Küçük yaşlarda Erzurum Radyo Evi’ne katılmıştım ama sonra devam edemedim. Daha sonra bu koroya müracaat ettim ve mülakatlara katıldım. Koroya katılmaya hak kazandığımı öğrenince çok mutlu oldum” diye konuştu.

‘Cebrailî Yöntem’ ile musiki öğrenecekler

114 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

© 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle