Hoşgeldiniz  

Bucalı kadınlara umut oldu

admin | 10 Kasım 2017 | Genel, Tüm Manşetler, Yerel Haberler

Unutulan değerler nakışla canlanıyor
Bucalıkadınların hayatına yeni pencereler aralayan Buca Belediyesi, ilçe genelinde açtığı hobi kurslarında geleneksel değerlere de sahip çıkıyor. Bölge sakini kadınların ikinci adresi haline gelenÇamlıkule Semt Evi’nde düzenlenen makinalı nakış kursu, çeyiz sandıklarındaki nakışlı el sanatlarını yeniden canlandırıp, geleneksel değerlere yeniden hayat veriyor.

Bucalıların ihtiyaçları doğrultusunda, çağdaş-toplumcu belediyeciliğe örnek çok sayıda projeye imza atan Buca Belediyesi, ilçe genelinde açtığı semt evi ve yaşam merkezleri ile mahalle sakinlerinin hayatına sihirli bir dokunuşlar yapıyor.
Kuaförlükten diksiyon eğitimine, okuma yazmadan pilatese kadar birçok branşta hobi ve meslek kursu açılan ÇamlıkuleSemt Evi’nin en çok rağbet gören kurslarından biri de makinalı nakış kursu oldu.
Geleneksel çeyiz sandıklarının vazgeçilmez parçalarını oluşturan ama günümüzde unutulmaya yüz tutmuş nakışlı ürünler bu kursta yeniden canlanıyor. Naftalin kokan sandıklardan çıkardıkları el emeği göz nuru, ilmek ilmek işlenmiş nakışlı ürünlere yeniden hayat verip, değerlendirme fırsatı yakalayan Bucalı kadınlar, unutulmaya yüz tutmuş bir sanatı öğrenmenin mutluluğunu yaşıyor.
Makinalı nakış kursunu dolduran Bucalı kadınlar,6 ay süresince haftada 5 gün verilen eğitimin ardından kendi ihtiyaçlarının yanısıra evlatlarının çeyizlerini geleneksel ürünlerle süsleyebilecek olmanın heyecan ve gururunu taşıyor.

152 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,8101
EURO 4,6578
BIST $11.728
ALTIN 163,2647

Son Yorumlar

    Arşivler

    © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
    Reklamı Gizle
    Reklamı Gizle