Hoşgeldiniz  
isparta masaj salonu van masaj salonu sivas masaj salonu mugla masaj salonu kocaeli masaj salonu gaziantep masaj salonu

Bornova’da dünya standartlarında atık sistemi kuruluyor

admin | 27 Kasım 2017 | Genel, Tüm Manşetler, Yerel Haberler

Bornova Belediyesi Avrupa Komisyonu Ufuk 2020 programı tarafından finansal olarak desteklenen URBANREC Projesi kapsamında Atık Getirme Merkezi kuruyor. Bornova Belediyesi, eşgüdümlü olarak yürüttüğü Atık Getirme Merkezi ve Urbanrec Projesi’ni Avrupa’dan 20 proje ortağı ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü işbirliği ile gerçekleştiriyor.

 

Bornova Belediyesi dahil olduğu URBANREC Projesi kapsamında büyük hacimli evsel atıkları ekonomik değeri olan geri dönüşüm ürünlerine dönüştürecek. Bornova Belediyesi bu projeyle evsel atıklardan kullanılabilecek olanları eşya bankası aracılığıyla vatandaşlara ulaştıracak, kullanım değerini kaybetmiş olan atıklar ise ayrıştırılıp işlenerek hammadde olarak değerlendirilecek.

 

Atık Getirme Merkezi, Bornova’da Kemalpaşa Caddesi üzerinde kurulacak. Hazırlıkları son aşamaya gelen Atık Getirme Merkezi’nun açılmasıyla birlikte atıklarını kendi imkanlarıyla getirip teslim edebilecekler. Buraya getirilebilecek atıklar arasında kağıt, plastik, metal, cam, ahşap, tekstil ürünleri, pil, akümülatörler, flüoresan lambalar, elektrikli ve elektronik ekipmanlar, ilaç, atık yağlar, hacimli atıklar, ömrünü tamamlamış lastikler yer alabilecek. Burada toplanan atıklar gruplarına göre ayrılarak geri dönüşüme kazandırılacak.

 

Bornova Belediyesi’nin daha önceden hazırlıklarını başlattığı ayrıştırma ve tasnif etme işlemlerinin yapılacağı ‘Atık Getirme Merkezi’ de Ufuk 2020 (Horizon 2020) programıyla eşgüdümlü hale getirilecek. Atıklar bu tesiste yeni hammaddelere dönüştürülecek. Projede ev mobilyaları, plastik bahçe mobilyaları ve ev tekstili gibi büyük hacimli ürünler değerlendirilecek.

 

Bornova Belediyesi, büyük hacimli evsel atıkları ekonomik değeri olan geri dönüşüm ürünlerine dönüştürmesini sağlayacak URBANREC Projesi’ni İzmir ölçeğinde yayınlaştırmayı amaçlayarak; İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ile birlikte proje kapsamında geçtiğimiz Mayıs ayında “İzmir Belediyeleri Çalıştayı” düzenlemişti.

 

2019 yılı kasım ayında tamamlanması hedeflenen projenin 511 bin 581 liralık bütçesinin tamamı Avrupa Komisyonu Ufuk 2020 (Horizon 2020) programı tarafından finanse edilecek.

 

Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila Bornova Belediyesi’nin fiziki ve sosyal alanda pek çok projesinin oluşmasında üniversitelerle yapılan işbirliklerinin katkısının olduğunu belirterek, “Bornova Belediyesi olarak üniversitelerimizle, akademisyenlerimiz ve öğrencilerimizle çalışmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bornova’mızın URBANREC projesi ile birlikte atık yönetimi konusunda Avrupa’da önemli çalışmalar yürüten yerel yönetimler, üniversiteler ve AR-GE kuruluşları ile işbirliği yapmasından büyük memnuniyet duyuyorum. Katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

Atık Getirme Merkezi’nde eğitim de verilecek

 

Yapımı devam eden Atık Getirme Merkezi’nde vatandaşların ayrıştırdıkları geri dönüşüm malzemeleri için 13 ayrı geri dönüşüm atık konteyneri bulunacak. Atıklarını araçlarıyla getiren vatandaşlar için otopark alanı da bulunacak olan Merkez’de, ziyaretçilere ve öğrencilere yönelik geri dönüşüm süreçlerinin anlatılacağı bir eğitim merkezi de oluşturulacak. Ayrıca geri dönüşüm malzemelerinden üretilen materyallerin sergileneceği bir sergi bölümü de yer alacak.

SLY_0312
SLY_0322
SLY_0331
SLY_0334
SLY_0335
urbanrec-infografia2-480×340
WhatsApp Image 2017-11-09 at 09.47.27
73 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,7728
EURO 4,6638
BIST $11.493
ALTIN 162,2850

Son Yorumlar

    Arşivler

    © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
    Reklamı Gizle
    Reklamı Gizle