Hoşgeldiniz  

Bornova Kent Turları devam ediyor

admin | 30 Mart 2018 | Genel, Tüm Manşetler, Yerel Haberler

Kent Gezileri ile tarihi öğreniyorlar

Bornova Belediyesi’nin düzenlediği “Ücretsiz Kent Gezileri” ile vatandaşlar yaşadıkları yeri daha iyi tanıyor, tarihi ve doğal zenginliklerini görme imkanı yakalıyor.  İlçenin tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerinin tanıtıldığı geziler her Cuma günü randevulu olarak gerçekleştirilirken özel gruplar içinde farklı günlerde geziler düzenleniyor. Kış dönemi turlarına Aralık 2017’de başlanan turlardan 4 ayda yararlanan kişi sayısı 800’ü geçti.

Bornova Belediyesi’nin ilçenin tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerini tanıtmak amacıyla programladığı kent gezileri kış döneminde de devam ediyor. Sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirilen ücretsiz turlarda Bornova’nın tanıtımı ve turizmin gelişmesi amaçlanıyor. Her Cuma 09.30 ile 15.30 saatleri arasında gerçekleşen turlara vatandaşlar da yoğun ilgi gösteriyor. Hafta içi özel gruplar için de turlar düzenlenirken, kış döneminde gezilerden yararlanan kişi sayısı 800’ü geçti. Nisan ayı randevuları da şimdiden dolan turlara katılanlar; bir çok ilkin yaşandığı kent olan Bornova konusunda bilgilenip, binlerce yıllık tarih yolculuğuna çıkıyor.

Bornova’yı tanıtan Turlar, İzmir’in tarihinin 8.500 yıl önce Bornova’da  başladığını kanıtlayan Yeşilova Höyüğü kazı alanı ve Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi ile başlıyor. Atatürk’ün İzmir’e ilk baktığı yer olan Belkahve’de bulunan Ata Anı Evi ikinci durak oluyor. Kurtuluş Savaşı ruhunu yaşatan ve tura katılanların duygusal anlar yaşamasına neden Ata Evi ziyaretinin ardından, merkezde bulunan levanten köşklerine gidiliyor. Bornova’da bulunan müzeler, Atatürk’ün silah arkadaşları ile birlikte önemli kararlar aldığı karargahı ve Türkiye’de futbolun ilk oynandığı, bisiklet ve atletizm yarışlarınının ilk kez yapıldığı yerler de tanıtılıyor.

Sınırlı kontenjana sahip olan bu ücretsiz gezilere katılmak isteyenlerin detaylı bilgi ve rezervasyon için Bornova Belediyesi’nin 999 29 29 numaralı telefonundan dahili 4964’ü ya da 0 530 395 41 19 araması gerekiyor.

156 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle