Hoşgeldiniz  

BM, AB, Almanya, Fransa ve Britanya ABD’ye karşı

admin | 12 Mayıs 2018 | Dünya, Genel, Tüm Manşetler, Üst Manşet

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’la 2015’te imzalanan nükleer anlaşmaya uymama yönünde yaptığı açıklamaya BM, Avrupa Birliği ve Avrupa’nın üç büyük ülkesinden tepki geldi.  Trump’a Ortadoğu’da ise İsrail’in yanı sıra Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri destek verdi.

2015’te BM gözetiminde imzalanan anlaşmada İran’ın yanı sıra ABD, Rusya, Çin, Britanya, Fransa ve Almanya’nın imzası var.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Trump’ın açıklamasından  birkaç dakika sonra basın toplantısı düzenleyerek “Anlaşma bölgenin, Avrupa’nın ve tüm dünyanın güvenliği açısından çok önemli. AB, anlaşmayı korumakta kararlı. Anlaşmayı sona erdirmek tek bir ülkenin elinde değil” dedi.

Anlaşmaya taraf olan ülkeler arasında bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Britanya Başbakanı Theresa May ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da ortak bir açıklamayla ABD’nin kararını eleştirdi. Anlaşmaya ilişkin taahhütlerine uyacaklarını belirten üç lider, diğer ilgili ülkeleri de anlaşmaya bağlı kalmaya çağırdı.

279 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

© 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle