Hoşgeldiniz  

BAŞKAN GENÇER: ’’AYVALIK’TA GEÇMİŞTEN SÜZÜLÜP GELEN ÇOK DEĞERLİ YAPILAR VAR’’

admin | 25 Mart 2018 | Genel, Tüm Manşetler, Yerel Haberler

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, 4 yıldır, Ayvalık’ın tarihi ve kültürüyle daha da fark edilmesinde en büyük pay sahibi. Ayvalık’ta yapılacak Tarihi Kentler Birliği Toplantısı öncesi Gençer’in  görüşlerini aldık.

‘’1800’li yıllara tarihlenen 1.800 tescilli binamız var. Bu sayı Türkiye’nin hiçbir yöresinde yok. Ayrıca tarihi değer taşıyan dinsel yapılar da öne çıkıyor. Onlar da, tıpkı evler gibi Neo-Klasik mimarinin seçkin örnekleri… Ayvalık, mimari zenginliğinin ve eşsiz endüstri peyzajının yanı sıra Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’yla da farklı… Burası Türkiye’nin en büyük tabiat parkı… Deniz altıyla olduğu kadar, deniz üstündeki doğal, kültürel ve arkeolojik değerleriyle biliniyor. 22 adası, koyları, körfezleri, kumsalları, gölleri, kızılçam / okaliptüs / zeytin ağaçları, ansızın insanın karşısına çıkıveren kilise ve manastır kalıntılarıylagerçekten büyüleyici güzellikler sunuyor. Ayvalık Belediyesi olarak tüm bunların üzerine adeta titriyoruz. Ayvalık, geleceğe bırakacağımız en büyük mirasımız. Bu nedenle çocuklarımıza da büyüklerden aldığımız gibi bırakmak zorundayız.

Bu arada biliyorsunuz bir zeytin ülkesi… Ayvalık’taki doğal çevrenin ağırlık noktasını oluşturan “zeytinlikler” kentin yüzde 41.3’üne yayılırken; endüstri peyzajının doğal arka planını ve ana kaynağını oluşturuyor. Delice zeytin ağacından aşılanarak buraya özel, genetik çeşide dönüştürülen ve sayısı 2 milyonu geçen zeytin ağaçları doğal çevrenin ana bileşeni… Kısacası toplantıda Ayvalık’a gelenlerin gördüğü/ bildiği, gelmeyenlerin ise merak ettiği özelliklerimizi konuşacağız.

Rahmi Gençer sözlerinin sonunda Ayvalık için yaptıkları tüm çalışmalarda kendilerine destek olan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt’a, toplantıyı birlikte hazırladıkları ÇEKÜL Vakfı’na, Vakfın Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’e ve tüm paydaşlara teşekkür etti.

103 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle