Hoşgeldiniz  

AYVALIK ZEYTİNYAĞI’NDA HEDEF” BÜTÜN DÜNYA”

admin | 04 Kasım 2017 | Genel, Tüm Manşetler, Yerel Haberler

Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Ticaret Odası ve sektör temsilcileri işbirliği ile düzenlenen 13. Zeytin Hasat Günleri’nin 3. gününde ‘Ulusal Değer Zeytinyağı Küresel Hedef Bütün Dünya’ adını taşıyan panele  yoğun katılım yoğun oldu.

Halil Başyazgan Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde saat 10.00’ da başlayan panelin moderatörlüğünü Hürriyet Gazetesi Ekonomi Yazarı Vahap Munyar üstlendi. Portekiz Cepaal Alantejo Zeytinyağların Araştırma ve Tanıtım Merkezi Teknik Müdürü Henrique Herculano, Dünya Gazetesi Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım’ın yanı sıra Yazar-Gurme-Gezgin-Müzisyen Ayhan Sicimoğlu da konuşmacı olarak katıldı.

Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Ticaret Odası Başkanı B. İbrahim Kantarcı, CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Manisa Milletvekili Utku Çakıröz, Yunanistan’ın İzmir Konsolosu Arygros Papolvia, İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçılar Birliği yöneticileri, sektör temsilcileri ve kalabalık bir vatandaş topluluğu hazır bulundu.

Açılışta konuşan Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan ‘’Ayvalık’ta 13. Zeytin Hasat Günleri etkinlikleri için çok yoğun hazırlıklara tanık olduğunu kaydederek, zeytinin ilçe ekonomisinde daha da fazla getiri sağlayabilmesi için Ayvalıklılarla birlikte yoğun çaba içerisinde olacaklarını ifade etti.

GENÇER ‘’AYVALIK COĞRAFİ İŞARETİN ÖNDERİ’’

Sözlerine hasat günlerine katılım gösteren herkese teşekkür ederek başlayan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ” 13 yıl önce başlayan hasat şenliklerimiz bugün Uluslararası hale dönüştü. Ayvalık, Coğrafi İşaret’in önderi olmuş bir kent. Bu günlere gelmememizde herkesin emeği çok…

Ayvalık değerlerinin korumak öncelikli hedefleri olduğunu belirten Başkan Rahmi Gençer’’ Yerel standartlarımızı korumalıyız. Coğrafi işaretin de önemi burada.. Laboratuarıyla, alt yapısıyla, akreditasyonla coğrafi işaretin tüm gereksinimlerini sağladık. Ayvalık’ı bu gün olduğu gibi gelecekte de korursak, çok yere örnek bir kent olacak. Ayvalık Belediyesi olarak Endüstiyel Peyzajımızla UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdik. Mimarisiyle, endüstrisiyle, zeytin bahçeleriyle büyük bir peyzaj alanıyla Ayvalık çok önemli bir kent. Ayvalık, doğal sitleriyle, kentsel sittleriyle, tabiat parklarıyla korunuyor. Ayvalık’ı bu bütün kazanımlarıyla kalıcı listeye aldırmak en büyük hedeflerimizden biri. Ayvalık zeytin, maden, sit alanlarının daraltılmasına Ayvalık çok duyarlı. Sadece Ayvalık’ta değil, tüm Türkiye’de de Zeytin Ağaçların kesilmesine karşıyız.

‘’DİĞER ÜLKELERDEN FARKLI BİR DESTEK İSTEMİYORUZ

Çiftçinin yeteri kadar desteklenmediğini belirten Gençer, ‘’Biz artık, sadece zeytinlik alanlara değil, hiçbir tarım alanlarına bina yapmamalıyız. Büyük ülkeler hem tarımda hem de sanayide ileri durumda. Biz de yapabiliriz. Tarımda kalkınmamız için çiftçiyi desteklemeliyiz. Köylülerimizi desteklemeliyiz. Göçü engellemeliyiz. Zeytinyağındaki rakiplerimiz çiftçisine ne veriyorsa biz de o kadar vermeliyiz. Farklı bir şey istemiyoruz. Zeytinyağı demek huzur demek mutluluk, sağlık demek’’ dedi.

Panelde konuşan Portekiz Cepaal Alantejo Zeytinyağların Araştırma ve Tanıtım Merkezi Teknik Müdürü Henrique Herculano da, Portekiz de 130 bin zeytin üreticisinin bulunduğunu kaydederek, “Portekiz zeytinyağı üretiminde 5 ayrı bölgeye ayrılıyor. Portekizde zeytinyağı eski tarihlerden itibaren bulunmakta olan bir kültürdür.1950-1960 ‘lar da Portekizde ağaçların kesildiği için eski günlerine döndürme arzusu ile zeytinciliğe önem verilmektedir. Fabrikalarımızda farklı tiplerde zeytin türleri yetiştirilmekte olup İspanyol ve Yunan kültürüne ait zeytin türleri de dahil edilmektedir. Portekiz de bizde tıpkı Ayvalık gibi coğrafi işarete önem veriyoruz. Ülke genelindeki zeytin üretimimiz kooperatifler tarafından gerçekleştirilmektedir. Bazı kooperatiflerin tek başına üretimi örneğin Fransa’nın ürettiği zeytinyağından çok çok fazladır. Portekiz de 5 ayrı zeytin üretim bölgesinde ayrı ayrı pek çok coğrafi işaret bulunmaktadır. Bazı coğrafi işaretler ürün şartnamesinin yeterli olmaması nedeniyle başarısız olmuştur. Ama genelde Portekiz de kaliteli zeytinyağı üretiminin temelinde coğrafi işaretli markalar başarılı olmuşlardır” dedi.

Henrique Herculano zeytinyağının geleceğin petrolü olarak gördüğünü de sözlerine ekledi.

 

Panel, konuşmacılara plaketlerin verilmesiyle sona erdi.

104 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,8101
EURO 4,6578
BIST $11.728
ALTIN 163,2647

Son Yorumlar

    Arşivler

    © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
    Reklamı Gizle
    Reklamı Gizle