Hoşgeldiniz  

“Avrupa şartlarında ilçe hedefimizle çalışıyoruz”

admin | 09 Haziran 2018 | Etkinlik, Genel, Tüm Manşetler

 

Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, Marmaraereğlisi Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde yaptığı konuşmada Avrupa şartlarında bir ilçe oluşturabilmek için altyapıdan, üstyapıya, eğitimden, engelli bireylerin ihtiyaçlarınınkarşılanabilmesine kadar ilçede yapılan ve planlanan tüm yatırımları anlattı.

Başkan Uyan,ilçede yapılması planlanan kömürlü termik santraller konusunda Danıştay’ın ret kararı verdiğini de dile getirerek Nato Limanı’nı da içine kapsayan alanda kimyasal depolama tesisleri yapılması konusunun gündemde olduğunu belirterek halk sağlığının her zaman koruyucusu olduklarını söyledi.

4000 KİŞİ İFTARDA BULUŞTU

Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan’ın geleneksel hale getirdiği iftar yemekleri, Marmaraereğlisi ilçe merkezinde yaklaşık 4000 vatandaşın katılımıyla gerçekleştirilen ifatr yemeğiyle devam etti.

Marmaraereğlisi Belediyesi Düğün Salonu bahçesinde gerçekleştirilen iftarda Başkan İbrahim Uyan, vatandaşlarla sohbet edip sorunlarını dinledi.

Dua edilmesi ve oruç açılmasının ardından Başkan Uyan, vatandaşlara hitap etti.

AVRUPA ŞARTLARINDA BİR İLÇE İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

İlçedeki altyapı yatırımlarının tamamlanmak üzere olduğunu, yol yapım-onarım, sıcak asfalt ve sathi kaplama çalışmalarının hızla devam ettiğini dile getiren Başkan Uyan; “Bizler belediye başkanları olarak sizlerin teveccühleri ile bu makamlara geldik. Beni bu mevkie layık gördüğünüz için hepinize çok teşekkür ediyorum. Ben de ekibimle birlikte sizlere layık olmaya çalışıyorum. Geçen yıldan bugüne ilçemizde nelerin değiştiğini sizlere anlatmak istiyorum.

Yazlıkçı arkadaşlarımızı da burada görüyorum. Tekirdağ’ın en küçük ilçesiyiz. 25 bin nüfusa sahibiz. Ama yaz nüfusumuz 300 bin. Genel bütçeden devletten belediyelere nüfusa pay veriliyor. Bize gelen pay 25 bin nüfusa göre. Biz 300 bin nüfusa en az 6 ay hizmet ediyoruz. Daha önceden sizlere verdiğimiz sözler vardı. Doğalgazı getirdik. Kanalizasyon hattını yapıyoruz.

 

Büyük oranda tamamlandı.Altyapısı biten bölgelerimizde asfalt çalışmalarına başladık.Yeniçiftlik’te kanalizasyon devam ediyor. Tüm yazlık bölgelerde kanalizasyonu bitireceğiz. Doğalgaz hattı geçtiği için yollarımızda bazı bölgelerde bozukluklar var. 6 ekibimizle altyapısı biten yerlerde asfalt serimini yapıyoruz. Yol tamiratı, sıcak asfalt serimi ve sathi kaplamaya da başladık. İnşallah bu yaz sonuna kadar yaklaşık 200 km sathi kaplama yapacağız. Sadece biraz sabır istiyorum. Avrupa şartlarında bir ilçe oluşturabilmek için her zaman mücadele ettik. Yeniçiftlik’e şuana kadar 150 milyonluk altyapı malzemesi döktük. “diye konuştu.

EĞİTİMDEN, ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİNE KADAR BİRÇOK ALANDA YATIRIM YAPILIYOR

İlçedeki yatırımlardan bahseden Başkan Uyan; “İlçemizde eğitime de desteğimiz sürüyor. Seymen yolu üzerinde Meslek Yüksek Okulu binası tamamlandı. Yine Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yaptırmış olduğumuz okul tamamlandı. Onun yanında belediyemizden arsasını tahsisi ettiğimiz yeni bir lise. Belediyemizden vermiş olduğumuz arsaya Kaptan Çebi’nin yaptığı lise. ŞimdiYeniçiftlikMahallemizde liseye ihtiyaç var. İnşallah Yençiftlik’e bir lise kazandıracağız. Pazartesi ve Salı günü Çeşmeli ve Türkmenli Mahallelerimizde kültür merkezlerinin temellerini atacağız. Çok amaçlı olarak tasarlanan merkezler olacak. Hizmetlerimiz devam ediyor. Ayrıca ilçemizde yapılacak olan Engelsiz Yaşam Merkezi için belediyemizin tahsis ettiği arsada yapılacak projeyi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı onayladı. İnşallah onun da temellerini atacağız. Engelsiz Yaşam Merkezi ayrıca Yaşlılar Rehabilitasyon Merkezi olacak ayını zamanda. Yaşlılarımız ve engelli vatandaşlarımızın tüm ihtiyaçları bu merkezimizde karşılanacak. “ifadelerini kullandı.

KÖMÜRLÜ TERMİK SANTRALE KARŞI VERİLEN MÜCADELE BAŞARIYA ULAŞTI

İlçede yapılması planlanan kömürlü termik santrale karşı verilen mücadelenin başarıya ulaştığını açıklayan Başkan Uyan; “Ankara’dan burayı hedef belirlemişler. Kömürlü termik santral dediler başaramadılar. Şimdi de Nato Limanı’nın olduğu bölgede özelleştirmeye verilmiş. 900 dönüm denizin içerisi doldurulacak. Bakanlık planları resen onaylamış. Bize de görüş yazısı göndermiş. Bir baktık ki kimyasal depolama tesisleri planlanıyor. Yahu burası nüfusu 300 bini bulan bir yazlık yer. Gidin bunları dağın başına kurun. Marmaraereğlisi’nde ne işiniz var. Sizlerden ricam buraya oy istemeye gelenlere bunları sorun. Biz mücadelemizi en iyi şekilde veriyoruz. Kömürlü termik santrale karşı 25. 500 imzayla itiraz etmiştik. 2 gün önce Danıştay burada kömürlü termik santral yapılmasını tamamen ortadan kaldırdı. Sizlerin desteğiyle bu sonuçları aldık. “ifadelerini kaydetti.

“PRESTİJ CADDESİ PROJESİ 2 YILDIR ONAY BEKLİYOR”

Marmaraereğlisi ilçe merkezine giriş yolu olan Rahmi Özcan Bulvarı projesinin yaklaşık 2 yıldır Edirne Anıtlar Kurulu’ndan onay beklediğini dile getiren Başkan Uyan; “Sizlere hizmet etmeyi ben ibadet kadar kutsal saydım. Tek amacımız sizlerin refah içerisinde yaşayabilmesi için ilçemize hizmetlerin en iyisini getirmek. Bizim Rahmi Özcan Bulvarı projemiz hazır. 5. 500 milyon TL’lik parası da bankada hazır. Orası sit alanı olduğu için proje yaptırdık. Orada bir bazilika var. Bazilika Rahmi Özcan Bulvarı’nın altından geçtiği için oraya bir köprü isteniyordu. Köprülü bir proje hazırladık. Edirne Anıtlar Kurulu’na yaklaşık 2 yıl önce projeyi gönderdik. Proje yaklaşık 2 yıldır Edirne Anıtlar Kurulu’nda onay bekliyor. Siyasilere bunları sorun. Buraya gelen milletvekilleri Edirne Anıtlar Kurulu’na bunun nedenini sorsun. Rahmi Özcan Bulvarı projesi onaylandıktan sonra 3 ay içerisinde en iyi şekilde kaldırımlarını da granit yaparak prestij caddesi olarak teslim etmezsem bu görevden istifa ederim. Burada siyasette oy devşirmeye gelenlere bunları sorun.Bu akşam vermiş olduğumuz iftar yemeğimize katılımlarınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. “diyerek sözlerini tamamladı.

345 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

© 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle