Hoşgeldiniz  

Avrupa ile gerilimin Türkiye’ye Ekonomik olarak zarar veriyor.

| 30 Ağustos 2017 | Ekonomi, Genel, Tüm Manşetler, Üst Manşet

 

AB büyükelçilerinin yıllık toplantısında konuşan AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye’nin Avrupa’dan büyük adımlarla uzaklaştığını açıkladı.

 AB ve Almanya ile yaşanan gerilimin Türkiye ekonomisine faturasının 20 milyar euroyu bulabileceği iddia ediliyor.

 

 Avrupa ile gerilimin zararı 20 milyar euroyu bulabilir

 

Bu arada AB ve Almanya ile girilen çatışma politikalarının Türkiye’ye direkt maliyetinin 8 ile 13 milyar Euro arasında olacağı açıklandı. Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, son aylarda Almanya’nın Türkiye’ye yönelik politikası ve bir sürü yaptırım kararı alınmasının, turizmden, Alman yatırımlarının azaltılması, Hermes kredi garantisinden gümrük birliğine ve savunma sanayine yönelik yaptırımları, turizm başta olmak üzere 2017 yılında Türkiye’ye 8 ile 13 milyar Euro’luk bir maliyet getireceğini açıkladı.

Faruk Şen, “Maliyet hesaplarının daha detaylı yapılması sonucunda bu sayı daha net ortaya çıkacak. AB’nin yaptırımları da katılırsa bu sayı 20 milyar Euro’ya çıkabilir.

Almanya ile olan ilişkilerdeki bu maliyetin dışında AB’nin Türkiye için öngörülen 2019’a kadar ödemesi gereken 4.4 milyar Euro’luk parayı ödememe kararı alması, göçmenler konusunda Türkiye’ye verilecek paraları dondurma istemi ve Avrupa Yatırım Bankasının Türkiye’de belirli belediyelere ucuz kredi vermeme politikası bu maliyetleri daha artırıyor.

euro

 

Buna göre 2017 yılı sonunda kötümser bir tahminle bunların maliyeti 20 milyar Euro sınırına yaklaşır. Avrupa Birliği ve Almanya Türkiye’ye karşı bu parasal etkileme politikasından tabii Almanya ve AB de zararlı çıkacak. Türkler kendi ülkelerine yapılan bu girişimleri kolay kolay unutmayacaklar” dedi.

112 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,8247
EURO 4,6772
BIST $11.806
ALTIN 163,7477

Son Yorumlar

    Arşivler

    © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
    Reklamı Gizle
    Reklamı Gizle