Hoşgeldiniz  

Aşı karşıtlığı artıyor

admin | 13 Nisan 2018 | Genel, Sağlık, Tüm Manşetler

Aşı reddi yaygınlaşıyor

 

Türkiye’de aşı reddi hızlı bir biçimde artıyor. Aşı karşıtları çocuğuna aşı yaptırmamanın ebeveynlerin hakkı olduğunu savunurken, bilim dünyası aşıyla ilgili iddiaların gerçeği yansıtmadığı görüşünde.

İnsanlık tarihinin ilk başarılı aşısı, İngiliz fizikçi Edward Jenner tarafından 1796 yılında üretildi. Bugün “immünolojinin babası” olarak görülen Jenner, bu aşıyla çiçek hastalığının tedavisini amaçlıyordu.

Aşı karşıtı hareketlerin tarihi de bir o kadar eski. İlk aşı karşıtı hareketler İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’de 1800’lü yılların ortasında ortaya çıktı.

Bu senenin Mart ayında Ankara’da düzenlenen Aşı Çalıştayı’nda açıklanan verilere göre, Türkiye’de 2010’lu yıllarda 100 dolayında olan aşıyı reddeden aile sayısı 2016’da 10 bini geçmiş ve 2017’de ise 13 bin aileye ulaşmış durumda.

2013 yılında ortaya çıkan bir sosyal medya girişimi olan Aşı Yaptırmaya Mecbur Değilim (AYMD) Hareketi gönüllülerinden Bahadır Cevizci, DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada, Türkiye’de “rutin aşılarla ilgili herhangi bir zorunluluk olmadığını” belirtti. Cevizci, AYMD’nin insanları aşı konusundaki “hukuki hakları konusunda bilinçlendirme” amacı güttüğünü söyledi.

Anayasa Mahkemesi’nin 24 Aralık 2015 tarihli “Zorunlu Aşı Uygulamasına İlişkin Halime Sare Aysal Kararı”na göre, ebeveynlerin çocuklarına aşı yaptırmama ya da yapılmasını reddetme hakları bulunuyor.

“Aşı konusunda bilimsel camiada tek bir görüş olmadığını” ve aşının yararlı olduğuna inanan akademisyenlerin yanı sıra zararlı olduğunu düşünen profesörlerin de olduğunu söyleyen Cevizci, kendilerinin de aşıların “mutlak zararlı ya da mutlak yararlı olduğunu söylemediklerini” kaydetti.

 

 

DW Türkçe

949 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

© 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle