SON DAKİKA

Kent ve Başkan

AK Parti Bornova Belediye Başkan Adayı Reşat Gençtürk,

AK Parti Bornova Belediye Başkan Adayı Reşat Gençtürk,
2 views
25 Mart 2019 - 9:54

“50 yıllık mağduriyet bitecek”

Cumhur İttifakı AK Parti Bornova Belediye Başkan Adayı Reşat Gençtürk, Altındağ’daki Gecekondu Önleme Bölgesi’ndeki 1245 parsel sahibi vatandaşa 50 yıldır devam eden mağduriyetlerinin biteceği müjdesini verdi. 50 yıldır hak sahiplerinin mağdur olduğunu belirten Gençtürk, “Bu mağduriyete son vermek için bakanlık düzeyinde görüşmeleri başlattık ve olumlu geri dönüş sağlandı. Parsellerin haklarının sağlanabilmesi için bu bölgedeki hakları başka bir alana taşıyacağız. Yapılacak işlemin uzun bir prosedürü olacak ancak sadece Bornova Belediyesi olarak yapılacak talep ile çözüme kavuşturacağız. 50 yıldır süren mağduriyeti göreve geldiğimizde son vereceğiz” dedi.

VATANDAŞTAN HALA VERGİSİ ALINIYOR!

Altındağ Gecekondu Önleme Bölgesi’nin Altındağ Belediyesi tarafından 1971 yılında uygun gördüğü parselasyon planına göre alanda 1245 parselin oluşturulmasıyla başladığını belirten Gençtürk, şöyle devam etti: 775 sayılı yasaya göre oluşan parsellerin bulunduğu alanda ilk imar planı o dönemki Mülga Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nca 12.05.1983 tarihinde onaylanmıştır. Söz konusu alanda 1245 parsel oluşmasına rağmen 1963 yılında 60 yıllığına Çimentaş’a imtiyaz hakkı verilmiştir. Alanda yapılan kazı sonucunda pek çok parsel fiziki olarak yok olmuştur. Alan eğimli ve bir kısmının kazılmış olması, parsellerin yerinde toprak bulunmaması büyük bir mağduriyet yarattı. Fiziki olarak durum bu şekilde olmasına rağmen parsel maliklerinden halen emlak vergisi alınıyor ve bir muafiyet tanınmıyordu.

“VATANDAŞIMIZIN 50 YILLIK MAĞDURİYETİNİ BİTİRECEĞİZ”

Bu sorunun çözümüyle ilgili çalışmalara başladıklarını ve bakanlıkla gerekli görüşmelerde bulunduklarını ifade eden Gençtürk, “Parsellerin haklarının sağlanabilmesi için bu bölgedeki hakların başka bir alana taşınması gerekiyor. Böyle bir rezerv alan ise bulunuyor. Bu konuda bakanlık ile ilk görüşmelerimizi yaptık ve olumlu bir yaklaşım sağlandı. Yapılacak işlemin uzun bir prosedürü var ancak sadece Bornova Belediyesi olarak yapacağımız talep ile sonuç alabileceğiz. Bu sorun çözme niyeti ile ilgilidir. Ve çözmek istenirse de çalışmak gerekir. 50 yıllık sorunu ortadan kaldıracağız ve vatandaşlarımızın yaşadığı mağduriyete son vereceğiz. Görüyorsunuz ki daha göreve gelmeden 50 yılı aşkındır devam eden soruna çözüm ürettik. Bu sayede en az 1245 vatandaşımızı 50 yıldır devam eden sorunlarını ortadan kaldıracağız” diye konuştu.

NE OLDU?

Altındağ Gecekondu Önleme Bölgesi, Altındağ Belediyesi’nin 28.03.1969 tarihli encümen kararıyla belirlenerek Mülga İmar ve İskan Bakanlığı’nca 08.07.1969 tarihinde onaylanmıştır. Altındağ Belediyesi’nin 1971 yılında uygun gördüğü parselasyon planına göre alanda 1245 parsel oluşmuştur. 775 sayılı yasaya göre oluşan parsellerin bulunduğu alanda ilk imar planı Mülga Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nca 12.05.1983 tarihinde onaylanmıştır. Söz konusu alanda 1245 parsel oluşmasına rağmen 1963 yılında 60 yıllığına Çimentaş’a imtiyaz hakkı verildi. Alanda yapılan kazı sonucunda pek çok parsel fiziki olarak yok oldu. Alan eğimli ve bir kısmının kazılmış olması, parsellerin yerinde toprak bulunmaması büyük bir mağduriyet yarattı. Fiziki olarak durum bu şekilde olmasına rağmen parsel maliklerinden halen emlak vergisi alınıyor ve bir muafiyet tanınmıyor.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
POPÜLER FİRMALAR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.