Hoşgeldiniz  

Türkiye’nin ilk Müze Konseptli Camigün sayıyor

admin | 11 Aralık 2017 | Genel, Tüm Manşetler, Yerel Haberler

 

Döşemealtı Belediyesi tarafından yaptırılan Türkiye’nin ilk Müze Konseptli Cami inşaatında sona yaklaşıldı. Selçuklu ve Osmanlı döneminin eşsiz mimari özelliklerini günümüzün modern mimarisiyle birleştirerek projelendirilen Müze Konseptli Cami’de toplam 2 bin 500 kişi ibadet edebilecek.

ÖRNEK PROJE…

Döşemealtı’nda yapımı bitme aşamasına gelen 2 bin 500 kişilik Müze konseptli caminin giriş kapıları, minber ve süslemeleri, Türkiye’nin tarihi camilerinden örnek alınarak yapılıyor.Taşıdığı özellikler dolayısıyla Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan Müze Cami’nde iç düzenlemelerin yüzde 95’i tamamlandı. Caminin 1 ay içinde tamamlanıp ibadete açılması amaçlanıyor.

İlçeyi simgeleyen merkez cami eksikliğini gidermek için kolları sıvayan Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, 2 bin 500 kişilik Müze Cami projesi ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Yapımı son aşamaya gelen ve iç tefrişatının yüzde 95’i tamamlanan camide modern mimari ile müze konsepti mimari bir araya getirildi.

Müze Caminin her noktasında çalışmalar aralıksız sürerken, kapı kaplamaları ve kandilin tamamlamasının ardından ana kapıların montajı yapılacak. Yüzde 95 oranında tefrişatı tamamlanan caminin 1 ay içinde ibadete açılaması hedefleniyor.

KUBBEDE ANADOLU SELÇUKLU MOTİFİ…

Caminin kubbesine Şemse adı verilen Anadolu Selçuklu motifleri nakşedildi. Aslan göğsü adı verilen Caminin köşelerinde ise Osmanlı ve Anadolu motiflerinden tasarlanan kompozisyonlar el yapımı olarak nakşedildi. Cami desenlerinde turkuaz, mavi ve Osmanlı döneminde sık kullanılan bordo renkler hakim olarak tasarlandı.

ÜNLÜ MİMARİ ESERLERİN ÖRNEKLERİ BİR ARADA OLACAK…

Döşemealtılıların açılmasını sabırsızlıkla beklediği Müze konseptli camide, tarihi değerlerimiz olan Süleymaniye Camii, Ayasofya Camii, Edirne Selimiye Camii, Bursa Ulu Camii ve Yeşil Cami gibi Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait dünyaca ünlü mimari eserlerin önemli yapı elemanlarının örnekleri birebir uygulandı.

DÖŞEMEALTI’NIN İLK 4 MİNARELİ CAMİSİİ…

13 bin metrekarelik alana kurulan müze konseptli cami 2500 kişi kapasiteli olarak planlandı.  Tek kubbe ve asma katlı, 2’şer şerefeli ve 4 minareli olarak tasarlanan camide, minarelerin her biri 50 metre yüksekliğinde inşa edildi.

İLÇENİN SİMGESİ OLACAK

Döşemealtı’na merkez camii kazandırmak için belediye vatandaş işbirliğiyle yola çıkıldığını ancak daha sonra özel bir projeye dönüştürüldüğünü söyleyen Başkan Turgay Genç, sıradan bir cami yerine özellikli bir cami inşaa ettiklerini söyledi. Başkan Genç, “Camimizin ana girişi Süleymaniye’nin birebir aynısı olacak. Diğer giriş kapısı Selimiye’nin, üçüncü girişimiz ise Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk camisi olan Bursa’daki Yeşil Cami’nin örneklemesini taşıyor. İçeride de Ayasofya’nın minberinin aynısı yaptık. İnsanlar bu camiye geldiklerinde hem ibadetlerini yapabilecek hem de dünyaca ünlü camilerimizin birebir örneklemelerini görme fırsatı bulacak. İlçemizin ilk 4 minareli merkez camisi olma özelliğini de taşıyan Müze Konseptli Cami’nin kaba inşaatı bitti, iç tefrişatı da tamamlanmak üzere. Önümüzdeki 1 ay içerisinde hizmete açmayı planladığımız bu eser sosyal belediyecilik anlamında da örnek olacak niteliktedir ” dedi.

Turgay Genç
müze konseptli camii8
müze konseptli camii7
Müze konseptli camii6
Müze konseptli camii5
Müze konseptli camii4
Müze konseptli camii2
Müze konseptli camii1
88 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,8101
EURO 4,6578
BIST $12.790
ALTIN 163,2647

Son Yorumlar

    Arşivler

    © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
    Reklamı Gizle
    Reklamı Gizle